Ezt a lengyel külügyminiszter-helyettes közölte egy interjúban a 444 cikke szerint.
Andrzej Szejna úgy véli, hogy a menedékjog megadásával „Magyarország egyértelműen megsértette az őszinte együttműködés elvét”, amelyet az Európai Unióról szóló szerződés rögzít, és amely előírja a tagállamok számára, hogy „egymás teljes kölcsönös tiszteletben tartása mellett” biztosítsák az európai jog betartását.
Ezért – tette hozzá a külügyminiszter-helyettes – a Bíróság elé citálják Magyarországot. Ehhez először az Európai Bizottsághoz kell fordulniuk, amely véleményt ad ki az ügyről, és utána mehetnek a bíróságra.
Marcin Romanowskit, a ma már ellenzékben lévő Jog és Igazságosság politikusát, a harmadik Morawiecki-kormány igazságügyi miniszterhelyettesét több tízmilliárd forintnak megfelelő közpénz ellopása mellett azzal vádolták meg, hogy részt vett egy szervezett bűnözői csoportban, a bűnözést jövedelemforrásként használta és visszaélt hatalmával.
A politikus tagadja a vádakat, és Magyarországon kért menedékjogot. Ezt meg is kapta a magyar hatóságoktól arra hivatkozva, hogy Lengyelországban nem biztosított minden kétséget kizáróan a pártatlan, politikai befolyástól mentes eljárás az ügyében.