4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi időben annyit estek Magyarországon az állampapírhozamok, hogy kifejezetten vonzóvá vált a kisbefektetőknek készült inflációkövető kötvény. Még akkor is hat százalék felett lenne a hozama, ha az infláció nulla alá süllyedne - ami felettébb valószínűtlen -, afeletti értékeknél pedig szépen növekszik.

Az utóbbi időben annyit estek Magyarországon az állampapírhozamok, hogy kifejezetten vonzóvá vált a kisbefektetőknek készült inflációkövető kötvény. Még akkor is hat százalék felett lenne a hozama, ha az infláció nulla alá süllyedne - ami felettébb valószínűtlen -, afeletti értékeknél pedig szépen növekszik, írja a Napi Gazdaság.

Az államkincstár által kínált értékpapírok között egy igazi kincs bújik meg. A Prémium fantázianévre hallgató inflációkövető államkötvény ugyanis ma is 9,5 százalékos hozammal kapható, miközben a többi hasonló futamidejű papír mindössze 6,5 százalékos hozam mellett forog. Ha megtehetnék, az intézményi befektetők minden bizonnyal csak ebből vásárolnának, ám a kötvényt csak lakossági befektetőknek kínálja a kincstár.

A papír kamatszámítása viszonylag egyszerű, az mindig a megelőző év inflációjánál 6 százalékponttal magasabb kamatot fizet. A mai 9,5 százalékos kamat úgy adódik, hogy a 2008 végi inflációhoz hozzáadtak hat százalékpontot. Igaz, ez nem túl sokáig lesz érvényes, a következő kamatfizetés ugyanis január 25-én esedékes, azután a 2009. decemberi éves infláció értékét fizeti a papír 2011. január végén, plusz az említett fix hat százalékpontot. A 2012. januári lejáratkor pedig a 2010-es infláció plusz hat százalékpont jár.

A papír hivatalos ismertetőjéből kiderül, hogy amennyiben az infláció értéke nullánál alacsonyabb lenne - amire persze nem túl sok esély látszik, de válság idején nem teljesen lehetetlen -, akkor nullával veszik figyelembe a számításnál, azaz évi hat százaléknál kevesebbet a kötvény semmiképpen sem fizethet. Abban a valószínűtlen esetben, ha 2009-ben és 2010-ben is nulla lenne az árszintváltozás mértéke, akkor is évi 6,38 százalék lenne a hozama az október 15-i árfolyammal számolva. (Az árfolyamképzés egyébként automatikus, a papír névértékéhez egyszerűen hozzáadják az adott napig felhalmozott kamatot.)

Csakhogy a szeptemberi infláció évi 4,9 százalék volt, tehát igen valószínűtlen, hogy decemberre lenullázódna. A prognózisok 2010-re igen különbözőek, valahol évi kettő és öt százalék között járnak, az MNB "középtávú célja" pedig évi három százalék. Ha óvatosan, 2009-re és 2010-re is ezzel a három százalékkal számolunk, akkor már évi 8,95 százalékos hozamot kapunk a teljes futamidőre, négyszázalékos pénzromlásnál pedig már majdnem tíz százaléknál tartunk. A jelenlegi körülmények között ennél jobb kockázatmentes befektetést bajos találni, a papír minden magánszemélynek melegen ajánlható. Ha nem lennének kizárva a vásárlók köréből, akkor az intézményi befektetők feltehetőleg már régen elvitték volna az ötmilliárdos csomagot.

Ha pedig valakinek idő előtt kell megválnia ettől a kellemes papírtól, két százalékponttal alacsonyabb áron tudja megtenni az említett árfolyamnál (csütörtökön 103,9 százalék volt az eladási árfolyam és 101,9 a vételi). Ez a marzs kisebb, mint amilyet az államkincstár a 2012-es lejáratú fix kamatozású papírok esetében alkalmaz, ott ugyanis mintegy öt százalékpont a két árfolyam különbsége.


A kötvény, de igazából bármilyen, januárnál későbbi lejáratú papír vásárlása ellen szólhat az adóváltoztatás terve. Ha tényleg bevezetik, hogy három, illetve öt év után (10 százalékpontos, illetve teljes) kamatadó-kedvezmény jár, akkor sok befektetésnél érdemesebb az adóváltoztatást kivárni, majd olyan papírt venni, amely megfelel a feltételeknek. (Egy ilyen törvényváltozás várhatóan alaposan átalakítja majd a jövőben kibocsátandó kötvények és egyes befektetési alapok lejárati struktúráját.) De ennek a kötvénynek a várható hozama annyira magas, hogy még adókedvezmény nélkül is versenyképes marad, és ki tudja, meddig tartják még fent a jelenlegi feltételeket, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!