4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenlegi optimizmus már odáig fajult, hogy úgy tűnik, a piacok ki akarják hagyni a következő évet és már 2011-re gondolnak – hangzott el a Quaestor szerdai sajtóreggelijén. A cég szakemberei szerint a gazdasággal és a részvénypiaccal kapcsolatban is komoly kockázatok vannak még. Mfor.hu-tudósítás.

A jelenlegi optimizmus már odáig fajult, hogy úgy tűnik, a piacok ki akarják hagyni a következő évet és már 2011-re gondolnak – hangzott el a Quaestor szerdai sajtóreggelijén. A cég szakemberei szerint a gazdasággal és a részvénypiaccal kapcsolatban is komoly kockázatok vannak még. Mfor.hu-tudósítás.

Az utóbbi hónapokban kicsit előreszaladtak a piacok a Quaestor szakemberei szerint, ezért a következő időszakban fel kell készülni a visszaesésre is. Érdekes, hogy a bankok értékeltségei például már a 2007 eleji szinteken vannak, amit a fundamentumok nem indokolnak.

A munkanélküliség a legnagyobb kockázat

"A következő időszakban a világ minden országa számára a munkanélküliség jelentheti a legkomolyabb kockázatot" – vélekedik Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője. Azt ő is elismerte, hogy az utóbbi időszakban több pozitív adat is megjelent a főbb piacokon, azonban a munkanélküliség még emelkedik, a hitelezés élénkülése pedig egyelőre nem látszik.

Háda Bálint szerint az ősszel folytatódhat az amerikai dollár gyengülése, amit erősíthet az Egyesült Államok költségvetési hiányának emelkedése is. "A legnagyobb hitelezők között van Kína, mely várhatóan nem fogja eladni amerikai kötvényállományát, hanem majd más eszközökkel próbálja kifejezni, hogy nincs szüksége a dollárra, mint tartalékvalutára" – véli a Quaestor szakembere.

"Az egész világnak erősebb dollár lenne az érdeke, hiszen nem csak a kínai, hanem a nyugat-európai exportot is élénkíthetné" – teszi hozz Háda Bálint.

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban is komoly kockázatok vannak, hiszen Európában például a javulást jelentősen elősegítették a roncsprémiumok, melyeknek többsége idén lejár. "Egyelőre semmilyen organikus jel nem látszik, ami további optimizmusra adna okot" – emeli ki Háda Bálint.

Emellett kockázatot jelenthet az olajár, mely jó eséllyel ismét 80 dollár fölé emelkedik majd, akkor pedig felerősítheti az inflációs félelmeket. "Abban az esetben a jegybankok kénytelenek lennének visszafogni az inflációt, ha pedig ez épp akkor történik, amikor kilábalna a gazdaság, akkor visszafoghatja a javulást" – hangsúlyozza az elemző.

A magyar gazdasággal kapcsolatban az elemző úgy véli: további megszorítás nélkül már az idei hiánycél sem lesz tartható. "Az évvégéhez közeledve a kormány nem nagyon tud mást tenni, mint hogy a minisztériumoknál és a költségvetési szerveknél húz még a nadrágszíjon" – véli.

OTP: korlátot kéne, hogy szabjanak a fundamentumok

"A részvénypiacokon lassan megint mindenki a visszaesést várja, de ez így volt már a nyár elején is" – emeli ki Háda Bálint. A szakember hozzátette, hogy például az olajcégek és a bankok értékeltsége már 2007 eleji szinteken van. Az előbbi esetben ezt indokolhatja a magas olajár, a bankok esetében azonban mintha túllendült volna az inga – teszi hozzá.

"Az OTP esetében a fundamentumoknak már gátat kéne szabniuk az emelkedésnek, azonban jelenleg nem ezek, hanem a hangulat mozgatják a piacot" – vélekedik az elemző A Quaestor egyébként legfrissebb elemzésében eladásra javasolja a magyar bank papírjait 4050 forintos célár mellett.

Háda Bálint szerint a következő fél évben a problémás hitelek aránya lehet fontos az OTP esetében, vélhetően hazánkban és Ukrajnában is tovább emelkedik majd ez az arány. "Ha ősszel a nemzetközi hangulat negatív irányba változik, akkor az jó indokot szolgáltathat a piacnak az eladásra" – emeli ki a szakember. Szerinte a következő hetek legnagyobb kérdése az lesz, hogy a szabadságról visszatérő befektetők mit lépnek.


A Mol-lal kapcsolatban a Quaestor elemzője kifejtette: a külső körülmények romlása mellett a kitermelés is csökken, így pedig távolinak tűnnek a 2011-es stratégiai tervek. Az olajpapírt az elemzők szintén eladásra javasolják. A gyógyszerrészvények közül a szakértők elsősorban az Egisben látnak még fantáziát.

"A júliusi 100 bázispontos kamatvágás merész lépés volt, de eddig a jelek szerint bejött a jegybank számítása" – vélekedik Háda Bálint. Szerinte ugyanakkor helyesebb lett volna, ha már május-június körül egy kisebb csökkentéssel indítottak volna, és utána 50 bázispontokat vágtak volna, akkor már előrébb lennénk.

Beke Károly

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!