4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közel 27 százalékkal erősödtek csütörtökön az AIG biztosítótársaság részvényei a Wall Streeten, miután Barack Obama elnök megbízottja jóváhagyta a vezérigazgató fizetését - írja a CNN. Augusztus eleje óta már 264 százalékkal emelkedett a papírok árfolyama, vagyis aki AIG-be fektetett, egy hónap alatt majdnem megnégyszerezte pénzét.

Közel 27 százalékkal erősödtek csütörtökön az AIG biztosítótársaság részvényei a Wall Streeten, miután Barack Obama elnök megbízottja jóváhagyta a vezérigazgató fizetését - írja a CNN. Augusztus eleje óta már 264 százalékkal emelkedett a papírok árfolyama, vagyis aki AIG-be fektetett, egy hónap alatt majdnem megnégyszerezte pénzét.

47,84 dolláron zárt a csütörtöki kereskedés végén az AIG, augusztus elején viszont még csak 13,14 dollár volt a részvények árfolyama. A durva emelkedés azért meglepő, mert a cég egyelőre még mindig 80 milliárd dolláros állami hitellel rendelkezik, melynek visszafizetése továbbra is távolinak tűnik.

Ennyit jelent egy új vezérigazgató?

Csütörtökön további 27 százalékkal ugrottak feljebb a papírok a tőzsdén, miután Barack Obama megbízottja jóváhagyta Robert Benmosche új elnök-vezérigazgató 10,5 millió dolláros fizetését. Mindez azért volt fontos, mert a piaci szereplők attól tartottak, hogy ha nem születik gyors döntés ezügyben, akkor könnyen lehet, hogy Benmosche otthagyja céget.

Az új elnök-vezérigazgató kinevezését az utóbbi hetekben jelentette be a biztosító, emellett arról is beszámolt, hogy ismét nyereséges lett. Ez utóbbi hír jelentősen hozzájárulhatott a részvények több hetes szárnyalásához.

A befektetők érdeklődése akkor élénkült meg az AIG-vel kapcsolatban, amikor a cég augusztus elején bejelentette, hogy a MetLife korábbi vezérét nevezi ki elnök-vezérigazgatónak. A bejelentést követő napon 3,5 százalékkal erősödtek a papírok a Wall Streeten.

Augusztus ötödikén aztán olyan utalások jelentek meg a sajtóban, hogy 2007 októbere óta először nyereséges lehet a cég. Akkor a bejelentés után 63 százalékkal ugrott meg a részvények árfolyama. Két nappal később aztán a cég 1,8 milliárd dolláros második negyedéves eredményt tett közzé, aminek hatására további 20,5 százalékos szárnyalást mutattak az AIG-papírok.

Augusztus 20-án aztán megszólalt Benmosche, aki úgy nyilatkozott, hoyg optimista azzal kapcsolatban, hogy a biztosító vissza tudja fizetni a 80 milliárd dolláros állami segítséget. Ez a bejelentés újabb 21 százalékos szárnyalást hozott a papírok piacára.

"Az emberek szeretik Robert Benmosche-t, mivel ő egy igazi New York-i pénzember" - vélekedik Damon Vickers, a Nine Points Management & Research Fund ügyvezetője. "A befektetők is úgy látják, hogy megvannak a képességei, hogy úrrá legyen a helyzeten és a legjobbat hozza ki belőle" - teszi hozzá.

Vickers szerint az AIG-részvények rövid távon akár 60 dolláris is emelkedhetnek a piacon, a következő hónapokban pedig a 100 dolláros szint elérése sem lehetetlen. A szakember megjegyezte, hogy a részvények felaprózása után 1400 dollár volt az árfolyam csúcs, így bőven van tér az emelkedésre.

80 százalékos állami tulajdonban

Az AIG tavaly a pénzügyi válság miatt került bajba, majd 80 százalékban állami tulajdonba került, miután elsőbbségi részvényeket kapott a kormány. Egyelőre nem látszik, hogy a cég a közeljövőben vissza tudná fizetni a 80 milliárdos állami hitelt.

Ugyanakkor az elsőbbségi részvények után elvileg osztalék illetné meg az államot. A második negyedévben azonban a biztosító nem fizetett osztalékot, ennek is volt köszönhető az 1,8 milliárd dolláros profit. Ha még kétszer elmulasztja az osztalékfizetést, akkor a megállapodás értelmében a kormány további két tagot delegálhat az igazgatóságba.


A vállalat egyelőre úgy nyilatkozott, hogy nincs pénze arra, hogy visszafizesse az állami hitelt. A tervek szerint később a cég részeinek eladásából törlesztenék a 80 milliárd dollárt. Ez a folyamat azonban lassú, egyelőre csak 9 milliárd dollárt sikerült összeszedni az eszközök értékesítéséből. Éppen ezért az AIG úgy döntött, hogy eszközei egy részét a jegybanknak adja át, hogy 25 milliárddal csökkentse adósságát.

A korábbi elnök vezérigazgató augusztus 10-én úgy nyilatkozott, hogy a teljes 80 milliárd dolláros összeget 3-5 év alatt fizetheti vissza a cég, ezt Benmosche is megerősítette.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!