3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Emelkedni tudott a vezető ázsiai részvényindexek többsége, azonban a kínai piac 3,5 százalékos gyengülése kicsit elhomályosította a hangulatot. Kínában továbbra is az okozza a legnagyobb aggodalmat, hogy a befektetők tartanak attól, hogy a kormány szigorítani fogja monetáris politikáját, valamint visszafogja a termelést.

Emelkedni tudott a vezető ázsiai részvényindexek többsége, azonban a kínai piac 3,5 százalékos gyengülése kicsit elhomályosította a hangulatot. Kínában továbbra is az okozza a legnagyobb aggodalmat, hogy a befektetők tartanak attól, hogy a kormány szigorítani fogja monetáris politikáját, valamint visszafogja a termelést.

10 534 ponton fejezte be a hét utolsó kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,57 százalékos erősödést jelentett csütörtökhöz képest. A dél-koreai Kospi 0,54 százalékot javított, Tajvan pedig 1,78 százalékos pluszban állt nem sokkal a zárás előtt. Nem volt azonban mindenhol ilyen optimista a hangulat: a Shanghai Composite 3,43 százalékkal esett vissza, a hongkongi Hang Seng pedig 0,49 százalékkal állt alacsonyabban, mint csütörtökön.

Kínában már csütörtökön megjelent egy hír, mely szerint a kormány azt tervezi, hogy a túltermelés miatt elsősorban a cement- és acéliparban visszafogja a gyárak teljesítményét. Szakemberek szerint hosszabb távon ez pozitív lenne, rövid távon viszont az alacsonyabb profit miatt kedvezőtlenül hatna.

A legnagyobb probléma a távol-keleti országban, hogy a jelek szerint a 4 milliárd jüanos gazdaságélénkítő program működik ugyan, azonban hatalmas túltermelést generált. Péntek reggel továbbra is az húzta le a kínai tőzsdéket, hogy a befektetők a monetáris politika szigorítására és a termelés visszafogására számítanak.

A pénteki kereskedési nap egyébként csendben telt el Ázsiában, a többség további makroadatokra vár a gazdaság kilábalásával kapcsolatban, illetve sokan most töltik nyári szabadságukat.

A csütörtökön megjelent vártnál jobb amerikai GDP-adat a nap első felében még pozitív hangulatot okozott az ázsiai piacokon is, hiszen az ottani cégek is az export növekedésére számítanak. Mint ismeretes, a felülvizsgált adat szerint is 1 százalékkal esett vissza az Egyesült Államok gazdasága a második negyedévben, miközben az elemzők arra számítottak, hogy az első becslést -1,5 százalék környékére módosítják.


Természetesen az összes többi ázsiai piacon is árgus szemekkel figyelték a Kínából érkező híreket, hiszen abban a többség egyetért, hogy a március óta tartó emelkedés jelentős részben a kínai gazdaságélénkítő programnak köszönhető a tőzsdéken.

Az olaj világpiaci ára éjszaka több mint 1 dollárral emelkedett, így péntek reggel 72,50 dollár körül állt egy hordó nyersanyag árfolyama.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!