3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi hetekben már sejthető volt, hogy hamarosan újabb eurókötvényeket bocsát ki Magyarország, sőt legutóbb Oszkó Péter pénzügyminiszter a harmadik negyedévre tette ennek időpontját. Csütörtökön aztán megjelent a hír: július 28-án ötéves eurókötvényeket bocsát ki az ország.

Az utóbbi hetekben már sejthető volt, hogy hamarosan újabb eurókötvényeket bocsát ki Magyarország, sőt legutóbb Oszkó Péter pénzügyminiszter a harmadik negyedévre tette ennek időpontját. Csütörtökön aztán megjelent a hír: július 28-án ötéves eurókötvényeket bocsát ki az ország.

Július 28-án jönnek ki az ötéves magyar eurókötvények - derült ki csütörtök reggel. Egyelőre kevés a konkrétum az új kibocsátással kapcsolatban. Nem lehet pontosan tudni, mennyi kötvényt dobunk a piacra, vélhetően ez majd az érdeklődéstől függ. A minimum kibocsátás a hírek szerint félmilliárd euró, azaz nagyjából 135 milliárd forint lesz, a maximum pedig a hírek szerint egymilliárd euró lehet. Állítólag a magyar állam 6,5-7 százalékos hozamot szeretne elérni a jegyzésen.

Az elmúlt hónapokban a kötvénypiac éledezésével együtt már felreppentek olyan hírek, hogy eurókötvények kibocsátására készül az ország. Ez a lépés arra is jó lesz, hogy teszteljük, képesek lehetünk-e piacról finanszírozni magunkat.

A magyar eurókötvények eladását az ING és a Citigroup szervezi meg, miután a Pénzügyminisztérium közlése szerint őket kérték fel.

Hazánk a tavaly októberben begyűrűző válság óta nem képes a piacról finanszírozni magát, így az IMF, a Világbank és az EU összesen 25,1 milliárd dollárnyi segítségére vagyunk kénytelenek támaszkodni. Igaz február közepe óta az ÁKK pár milliárd forintnyi államkötvényt már értékesített.

A magyar állam utoljára tavaly májusban bocsátott ki 1,5 milliárd euró értékben tízéves futamidejű eurókötvényt, amelynek kibocsátási hozamfelára 98 bázispont lett a 10 éves eurókamatcsere-hozam (midswap) felett. A 99,54 százalékos árfolyamon kibocsátott eurókötvény évi 5,75 százalékos fix kamatot fizet, lejárata 2018. június 11. Ugyancsak az elmúlt év tavaszán került sor egy 150 millió svájci frank, illetve egy 200 millió svájci frank összegű devizakötvény kibocsátására, az előbbi 5 éves futamidejű, az utóbbi 8 éves lejáratú.

A térség országai közül eddig Csehország próbálkozott devizakötvénnyel, másfél milliárdnyi eurókötvényt dobtak piacra áprilisban. A Barclays, az Erste csoport és a Deutsche Bank közös szervezésében kiadott ötéves lejáratú kötvény szelvénye 4,5 százalék, másodforgalmazói ára 98,839 százalék, induló hozamfelára az összehasonlítható eurókamatcsere-hozam (mid-swaps) felett 1,90 százalékpont volt. Akkor a piacon lévő magyar eurókötvények felára hozzávetőleg 4,35 százalékpont volt.


Lengyelország április végén jelentette be, hogy dollárban jegyzett kötvény kibocsátására készül. Ennek egyhetes amerikai népszerűsítő körútja június elején volt, de a kibocsátás még nem történt meg. Lengyelország legalább 1 milliárd dollárnyi kötvényt tervez elhelyezi a nemzetközi kötvénypiacon. A kötvény öt, vagy tíz éves lejáratú lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!