3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Néhány hónapon belül 150 millió dolláros tőkeemelésre készül az OTP ukrán leányvállalata - nyilatkozta a részleg elnöke, Dimitrij Zinkov a Reutersnek. Ebből az összegből 50 millió dollárt biztosíthat a magyar bank alárendelt kölcsöntőke gyanánt, a hírek szerint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is beszállhat tulajdonrész-vásárlással.

150 millió dolláros tőkeemelésre készül az OTP ukrán leányvállalata a következő hónapokban - jelentette be a leánybank elnöke a Reuters hírügynökségnek. A tőkeemelés forrása még nem tisztázott, a jelenlegi helyzet alapján 50 millió dollárjába kerülhet az OTP-nek az ukrán bank feltőkésítése, de elképzelhető, hogy az EBRD is tulajdonrészt vesz majd.

"Emelni fogjuk a bank tőkéjét. Terv van arra, hogy 50 millió dollárt kapunk anyabankunktól alárendelt kölcsöntőke gyanánt, és tavasszal 100 millió dollárral emeljük az alaptőkét. Amikor mindezt megkapjuk, a tőke elegendő lesz, és megfelel majd minden követelménynek - mondta Dimitrij Zinkov, a bank elnöke a Reutersnek.

Az Ukrajnában működő bankok közül mérlegfőösszeg alapján az OTP leányvállalata a hetedik legnagyobb, az alapító tőkéje január elején 169 millió dollár volt. Az ukrán központi bank nemrégiben felmérte az ország első 17 bankházát, és arra a megállapításra jutott, hogy 24 milliárd hrivnya (3,1 milliárd dollár) tőkepótlásra van szükségük.

A londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank még a hét elején nyilatkozott arról, hogy kész 500 millió eurót befektetni ukrajnai bankokba. Sokak szerint az OTP leányvállalata is köztük lehet, állítólag tulajdonrészt venne az EBRD a pénzintézetben. "A tárgyalások folytatódnak az EBRD-vel. Ha lesz eredmény, az csak tovább fogja erősíteni a bizalmat bankunk iránt" - mondta erről Zinkov.

Az OTP ukrán részlege októberben 100 millió dolláros szindikált kölcsönt vett föl a piacon, ez átsegítette a tavalyi utolsó negyedéven, és ezzel azon kevés ukrán bank között van, amelyeknek eddig nem volt szükségük pénztámogatásra a központi banktól. "Egyetértés alakult ki a bank fejlődését illetően. Elkötelezettség van a részvényesek oldalán, hogy idén támogatják bankunkat, és megállapodás van a részvényesek és a bankvezetés között az idei tevékenységet illetően is" - hangsúlyozta Zinkov.


"Pillanatnyilag a fő cél megfelelő szinten tartani a kölcsönportfólió minőségét, növelni az ügyfelek számát és megtartani a betéteket. Jelenleg nincs szó a kölcsönzés növeléséről Ukrajnában" - tette hozzá. Tavaly a lakossági kölcsönportfólió 48 százalékkal, a vállalati 27 százalékkal nőtt. A bank megkezdte ügyfelei tartozásának átalakítását is, azért, hogy megtartsa ügyfeleit. "Ha meg akarjuk őrizni a kölcsönportfólió jó minőségét, a banknak ügyfeleivel együtt kell átvészelnie a válságot" - magyarázta Zinkov, és hozzátette: a külföldi devizakölcsönök mintegy a fele átalakításra, azaz átütemezésre szorul".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!