5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bank elemzői szerint a pénteken bemutatott csomagban nyoma sincs a korábbi unortodox intézkedéseknek, ezért a piac is alapvetően jól fogadta a kiigazítást. Ugyanakkor komoly megvalósítási kockázatok vannak az intézkedésekben, ezért korai lenne teljesen hátradőlni.

Maradtak kockázatok

A kormányzat előszedte legortodoxabb képét, és olyan csomagot tett le az asztalra, melyben nyomát sem találjuk a mainstream közgazdasági gondolkodásból kilógó elemeknek. Nem is csoda, hogy a piaci szereplők egyöntetűen úgy ítélik, ezzel lényegében az EU/IMF megállapodást készítette elő a magyar vezetés - olvasható a Raiffeisen Bank szokásos heti elemzésében.

A forint nagyon éles erősödésbe kezdett a program ismertetését követően, az 5 éves magyar országkockázati CDS 360 bázispont alá süllyedt. A jövő évi költségvetésben felfedezhető lyukat névértéken gyakorlatilag befedi teljesen az intézkedéscsokor, ugyanis nagyjából 550 milliárdot tesz ki. Ebből 150 milliárdot tesz ki, hogy az idei és jövő évi hiánycélt is megemelték 2,7 százalékra. Ez még mindig relatív alacsonynak számít, és bár nem felel már meg a maastrichti kritériumnak (évről évre csökkenő hiány), nagy valószínűséggel lehetővé teszi a túlzott deficiteljárás megszüntetését - hangsúlyozzák az elemzők.

A maradék nagyságrendileg 400 milliárdot hét területen szedték össze. Ez persze csak a "névérték", komoly megvalósítási kockázatok vannak, ám összességében több pozitív üzenet is található, amik miatt a gazdaságpolitika megítélése javulhat. Egyrészről nagy a hangsúly a kiadáscsökkentésen, ráadásul a tartós hatású intézkedésekből is szép számmal találunk, ami kellemes meglepetés az elmúlt évek ad-hoc adóemelései után. Másrészről letett a kormányzat hivatalosan is az MNB megadóztatásáról, amely lépés hatására enyhülhet Brüsszel szigora. Harmadrészt még egy intézkedésben implikált a megegyezés szükségessége a nemzetközi szervekkel. Ezt persze nem tudni, hogy pozitív üzenetként, vagy inkább komoly kockázatként értékeljük.

Arról van szó ugyanis, hogy az EU-projektek társfinanszírozásának kétharmadát szeretné az EU-val kifizettetni az állam, ami a 55 milliárdos spórlásként szerepel a tervek közt. Erre viszont akkor van lehetőség (más országok, sőt még korábban hazánk példája ezt mutatja), amennyiben hazánk nemzetközi segítséget vesz igénybe. Magyarul, ha megállapodnak az EU/IMF párossal, ami lassan már 11 hónapja nem sikerül (elsődlegesen a szándék hiánya miatt).

BUX: maradni kellene 19 ezer felett

A héten kedvezően alakult a nemzetközi befektetői hangulat, ebből pedig a magyar részvénypiac profitált a leginkább a régión belül. A BUX index és a vezető hazai részvények teljesítménye jóval felülmúlta a versenytársakét. A pozitív hangulat fennmaradhat jövő hét elején is, hisz pénteken az amerikai munkaerőpiaci adatok vártnál jobban alakultak. A BUX index a Mol, OTP, Egis hármasnak köszönhetően 19 000 pont fölé jutott, amelyre tavasz óta csak egyszer akadt példa. Amennyiben itt konszolidálni tudná az árfolyamot, a bullish jelzések fényében további emelkedés következne - vélik a Raiffeisen szakemberei.

A Mol a romló iparági környezet miatt költségcsökkentésbe kezd, amelynek keretében itthon 700, a Slovnaftnál pedig 300 alkalmazott kerül elbocsátásra. A júliusban bejelentett csehországi terjeszkedés lezárult, így az ottani hálózata újabb 124 töltőállomással bővült. Ezen túl szárnyra kapott a hír, miszerint a Mol egy szlovén olajtársaságba is bevásárolná magát. A földrajzi diverzifikáció és a költségek visszafogása pozitív üzenettel bír a befektetők felé, habár ennek egy részét már beárazták az árfolyamba. A 19 000 forint egy kulcsszint a papír esetében, ennek áttörésével juthatna csak feljebb, amivel a cél 21 500-22 000 forint lehet.

Az OTP volt az egyik legjobban teljesítő papír a héten. 4160 forint felett is járt pénteken, ahol utoljára 2011 nyarán láthattuk. A stabil környezet és a kormány által bejelentett 400 milliárdos kiigazító csomag is hozzájárult ehhez. Felröppent a hír, miszerint a Magyar Posta korábbi partnerét az Erste-t, lecserélheti az OTP-re, amely felettébb kedvező üzenet lenne a befektetőknek. De erre valójában kevés esély mutatkozik, hiszen két ekkora a saját piacán vezető szereplő együttműködése versenypolitikai aggályokat vethet fel. Technikai szinten vizsgálva a heti, hármas gyertyaalakzat emelkedést vetít előre, azonban a Bollinger-szalagok miatt kisebb korrekció is várható a közeljövőben.

A Richter folytatta oldalazását a 38 800-39 800 forintos sávban, azonban a lefelé mutató tényezők valamivel erősebbek. Az Egis tovább emelkedik a május óta húzódó trendcsatornában, több bullish jelzést is kapott az elmúlt hónapokban. Az új típusú gyógyszerek felé való eltolódása óriási potenciált rejt. A bioszimiláris készítmények az amerikai piacon megfigyelt tapasztalatok alapján gyorsan teret hódítanak maguknak a hagyományos gyógyszerek rovására. Ez a későbbiekben óriási lökést adhat a papírnak. 18 000 forinton több ellenállás is húzódik, ennek áttörése esetén már rövid távon komolyabb emelkedés következne.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!