3p

Átlagosan 403 napba telik egy magyar munkanélkülinek állást találni - derül ki a legfrissebb statisztikából.

Az átlagos regisztrációs idő Magyarországon 403 nap volt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikája szerint, ami negatív rekordnak számít. Most ráadásul dupla "rekordról" is beszélhetünk, hiszen egyrészt ennyire sok még sosem volt a regisztrációs idő, másrészt pedig most először lépte át a 400 napot.

Ez azt jelenti, hogy átlagosan egy munkanélküli 403 napig van nyilvántartva álláskeresőként a munkaügyi hivatalokban. Innentől pedig két opció van. A kisebbik rossz, hogy átlagosan ennyi idő után talál munkát magának az álláskereső, a nagyobbik rossz, hogy ennyi idő a "tűréshatár", vagyis eddig nem sikerült munkát találnia, a reményvesztettség pedig a munkaerőpiacról történő kivonulásra készteti - legalábbis hivatalosan.

A májusi 403 nap egyébként 21 nappal több az áprilisinál és 30-cal több az egy évvel korábbi statisztikánál. Az átlagos regisztrációs idő megugrásával párhuzamosan nem meglepő, hogy a nyilvántartott álláskeresőkön belül a tartósan munkanélküliek aránya is közel 2,5 éves csúcsra emelkedett.

Az NFSZ adatai szerint májusban 93 823 olyan álláskereső volt, aki legalább egy éve nem talált már magának munkát. A létszám noha közel 5000-rel alacsonyabb az áprilisinál és 15 ezerrel alacsonyabb az egy évvel korábbinál, az álláskeresők teljes számán belül 30,6 százalékra nőtt az arányuk. Ennél nagyobb részt legutóbb 2013 decemberében képviselt ez a csoport. Az, hogy a létszámcsökkenés ellenére megugrott az arányszám, annak eredménye, hogy a létszám kisebb mértékben csökkent, mint a nyilvántartott álláskeresőké.

Májusban egyébként a munkügyi hivatalok adatai szerint összesen 307 ezer álláskereső volt Magyarországon, ami 31 ezerrel alacsonyabb az előző havinál és 77 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál.

Kevesebb volt a közmunka

Ami az új munkahelyek számát illeti, összesen 43 143 pozíciót jelentettek be a munkügyi hivataloknál, ami havi szinte csökkenést, éves bázison viszont növekedést jelent.

Májusban a piac önerejéből, vagyis állami támogatás nélkül 18 459 munkahelyet hozott létre, ami elmarad ugyan az áprilisi munkaerőigénytől, viszont a tavalyinál nagyobb. Ezzel párhuzamosan állami támogatással 24 684 munkahely jött létre, melyek zöme közmunkát jelent. Áprilishoz viszonyítva ez alacsonyabb munkaerőigényre utal, ami tekintve, hogy már idén márciusban berobbant a közfoglalkoztatás több mint 222 ezer pozícióval, a piac természetének megfelelő adat. 2015 májusához viszonyítva most ugyanakkor néhány ezerrel több közmunkás lehetőség nyílt meg.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!