3p

A napi mozgás sokaknak természetes még idős korukban is, míg másoknak nem, de az mindkét csoportra igaz, ha mondjuk a boltba menet lassul a tempó, azzal a testük az üzeni: baj van. 

Az egészséggel foglalkozó szakértők régi mániája, hogy az, ahogy valaki gyalogol, különösen a tempója, az illető egészségi állapotának egyik mutatója – írta a Conversation hírportál időseknek szóló jó tanácsai között. Van olyan tanulmány, amely kifejezetten ajánlja a gyaloglás közben kialakuló vérnyomást és szívritmust az emberi egészség fontos mérőszámainak.

Sok vizsgálat jutott arra a következtetésre, hogy a gyaloglás tempójának lassulása a 65 évesnél idősebbek körében növeli az elhülyülés, a szívbetegség, az elesések, s ezzel a csonttörések veszélyét. Aki lassul, az jó hat tudja, hogy hamarabb kerülhet kórházba és nagyobb az esélye annak is, hogy meghal.A gyorsabb kolbászolást ugyanakkor azzal hozzák összefüggésbe a szakértők, hogy valaki jobban képes gondoskodni magáról és nagyobb az esélye a hosszú életre. A nagy kérdés tehát az, hogy mi a megfelelő gyaloglási tempó.

Hogyan érdemes?
Hogyan érdemes?
Fotó: Pixabay

Az egy másodperc alatt megtett távolságban mérni kissé pontatlan, meg a magasabbak egy lépéssel nagyobb távolságot tudnak megtenni. Átlagos magasságot alapul véve elmondható, hogy ha valaki nem tesz nem 80 centimétert, azaz egy lépést egy másodperc alatt, az a lelassulás veszélyes szakaszába jutott.

A szakértők persze úgy vélik, nem árt a gyaloglást más mozgásokkal kiegészíteni:

  • Egyensúlygyakorlatokkal javíthatjuk járásunk stabilitását, csökkenthetjük az elesés veszélyét. Elég fél lábon állni 10-15 másodpercenként váltogatva néhány percig.
  • Rugalmassági gyakorlatokkal erősíthetjük mozgékonyságunkat és mérsékelhetjük a sérülések veszélyét.
  • Jó módszerek ezek az idősebbek körében jól ismert hátfájás ellen is.
  • Izomerősítéssel szintén mobilitási képességüknek javíthatjuk akár azzal is, hogy leülünk és felállunk egy székről többször egymás után.
  • A mozgás javítja a kitartást és magát a gyaloglási képességet is.

Hogy mennyi fizikai aktivitásra van szüksége valakinek az persze egyénenként változó lehet, de a cikk szerint a szakértők nyugdíjaskorban általában heti 150 perc, azaz napi átlag 20 perc aerobikot látnak jónak. Ez moderált mozgást jelent, ami nem jár a levegő kapkodó vételével és felpörgött szívveréssel. Vannak korlátozó tényezők, de a kontrollált mozgást még a szívbetegségben szenvedőknek is ajánlják.

Az izomerősítést heti két-három alkalommal ajánlják a szakértők. Ehhez kapcsolódik az a megfigyelés,hogy a kevésbé intenzív, de gyakoribb edzés hatékonyabbnak tűnik a strapás mozgásnál az idősebbek esetén. Ez azt jelenti, hogy egy kis „izmozás” minden nap hasznos lehet az élet meghosszabbítása szempontjából.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!