Az Alkotmánybíróság csütörtökön kiadott határozata szerint alaptörvény-ellenes az olimpia rendezéséről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzés. Ez pedig azt jelenti, hogy nem lesz népszavazás a budapesti olimpiáról. Az Alkotmánybíróság azzal indokolta a döntést, hogy a Kúria az Alaptörvénnyel ellentétes módon értelmezte a népszavazási kérdés egyértelműségét, különös tekintettel annak időszerűségére.
A dolog előzménye, hogy Orbán Viktor a nyáron bedobta a 2036-os olimpia ötletét, Karácsony Gergely pedig gyorsan kijelentette, hogy bizonyos feltételekkel támogatni tudja – legutóbb a héten nevezte a főpolgármester “történelmi lehetőségnek”. Hadházy Ákos és több ellenzéki gyorsan népszavazást kezdeményezett, amelyet a fővárosi választási bizottság elkaszált, a Kúria viszont átengedte. Az aláírásgyűjtést alkotmányjogi panaszok miatt nem lehetett elkezdeni.
Négy olimpiai bajnok – Nagy Tímea, Kemény Dénes, Kovács István (feltehetően Kokó) és Vaskuti István –, valamint a Magyar Olimpiai Bizottság ugyanis benyújtott egy-egy alkotmányjogi panaszt az Alkotmánybíróságra.
A MOB a panaszok benyújtása után közölte a szervezet és az olimpiai bajnokok célja, hogy egy esetleges olimpiarendezési szándékról csak alapos előkészítés, felmérés, tájékozódás és érdemi társadalmi vita után szülessen döntés. Az olimpiai család egyetért Karácsony Gergellyel, Budapest főpolgármesterével: megfelelő időben meg kell kérdezni a budapestieket és biztosítani kell a népszavazás lehetőségét is. A NOB 2027 előtt nem fog új házigazdát kijelölni, így bőven van idő a tervek elkészítésére és kibeszélésére.
„Bár szomorúak vagyunk, azt nem mondhatnám, hogy meglepődtünk” – reagált Hadházy Ákos független parlamenti képviselő az AB csütörtöki döntésére.