4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A TAO-rendszer eddigi működése alatt több mint háromnegyed milliárdnyi támogatást használtak fel szabálytalanul az igénylő szervezetek - derül ki a Magyar Labdarúgó Szövetség 2015-ös szakmai beszámolójából.

A Magyar Labdarúgó Szövetség a napokban tárgyalta a tavalyi évi szakmai és pénzügyi beszámolóját, előbbiben egyebek mellett a TAO-rendszer eddigi eredményeit is összegezték. Eszerint 2015 december végéig (2011 júliusától kezdődően) összesen 101,2 milliárd forint jutott az egyes sportszervezeteknek, 40 milliárd pedig a szövetség központi programjaira. Ez összesen 141,2 milliárd forintot jelent, amivel kapcsolatban érdemes kitérni a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány 11 milliárdos TAO-támogatására. Ez ugyanis jól rávilágít a labdarúgó ágon belül kialakult egyenlőtlenségekre, hiszen

a teljes TAO-támogatás majdnem 8 százaléka került egyetlen szervezethez, a kormányfő által létrehozott alapítványhoz.

Ez az arány nemcsak önmagában megdöbbentő, de annak fényében is, hogy évente ezernél is több pályázati igényt fogad el az MLSZ.

Azonban ahogy az a szakmai beszámolóból kiderül, a TAO felhasználásának ellenőrzése során számos szabálytalanságra is fény derült.

A támogatások helytelen elköltése miatt 2015 végéig összesen 742 millió forint visszafizetésére kötelezte az MLSZ a sportszervezeteket, ami az ellenőrzött támogatások 5,8 százalékát teszi ki.

Az azonban, hogy pontosan milyen szabálytalanságok történtek, az a mostani beszámolóból nem derül ki, viszont az egy évvel ezelőtt bemutatott, 2014-es dokumentumban felsorolták a leggyakoribb hibákat. Véleményünk szerint mivel az ellenőrzések a TAO-rendszer teljes működési idejét és nem csak egy adott évet érintenek, releváns információkkal szolgálhatnak a tavalyi dokumentumban szereplő tételek. Ez alapján a leggyakoribb szabálytalanságok a következők voltak:

  • a sportszervezet a támogatás felhasználásáról nem küldött be elszámolást,
  • nem a sportfejlesztési programban jóváhagyott beszerzést valósította meg,
  • a piaci árnál magasabb áron történt a beszerzés,
  • a beszerzés fizikai teljesítése nem került alátámasztásra,
  • számlák záradékolása (annak igazolása, hogy a támogatás terhére elszámolásra került) hiányzott vagy utólagosan történt,
  • személyi ráfordítások között edzőként egyéb alkalmazottak, vagy ténylegesen munkát nem végzők kerültek elszámolásra,
  • bérbeadó harmadik féltől térítésmentese használatra kapott létesítményt adott bérbe és ezt számolta el a sportszervezet támogatásként,
  • valóságban használt eszközt új eszközként szerzett be,
  • hivatásos játékost számolt el a sportszervezet az egyéb alkalmazottjaként feltüntetve,
  • utántpótlás jogcímen felvett támogatásnál az edzőtábor vagy egyéb esemény nem volt valós, vagy nem támasztotta alá hitelt érdemlően,
  • utánpótlás jogcímen beszerzett sporteszközök és edzőtáborok költségei esetén a szülőkkel is kifizettette az eszközöket és a felmerült költségeket.

Világelső Felcsút

Jó évet zárt az MLSZ

A szövetség pénzügyi beszámolója szerint jó évet zártak 2015-ben. Az árbevétel a korábbi 7,2 milliárdról 12,5 milliárdra emelkedett, igaz, ezzel párhuzamosan a ráfordítások is közel 4 milliárd forinttal ugrottak meg egy év alatt. A korábbi nyereséget viszont sikerült hozni tavaly is, 315,8 millió forintos eredményt realizálhatott az MLSZ a 2014-es 388 millió után.

2015-ben az MLSZ összesen 2,017 milliárd forintnyi támogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától a beszámoló szerint, melynek döntő része, 1,7 milliárd az utánpótlás-nevelési programra ment el, a fennmarad összeg pedig az OTP Bank Bozsik-program, a stadionbiztonsági program és a rekortán pályák között oszlott el.

A költségvetés mellett az OTP Csoport is támogatta a szövetséget a TAO révén, tavaly 10,4 milliárd forintot adott Csányi Sándor az általa vezetett szövetségnek. Ez 2,4 milliárddal több a 2014-esnél. 2011 óta összesen már 36,5 milliárd forint "közpénztelenített pénzt" adott az OTP az MLSZ-nek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!