3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerdán került a parlament elé a nemzeti otthonteremtési közösségekről szóló törvényjavaslat, mely alapján úgy tűnik, az újabb állami segítség leginkább a CSOK-osoknak lesz jó, és azoknak, akik befektetésként vennének lakást.

Ahogy arról tegnap mi is beszámoltunk, a benyújtott törvényjavaslatból kiderültek az új nemzeti otthonteremtési közösség (NOK) részletei, melyek talán legalább annyi kérdést vetnek fel, mint amennyit megválaszolnak.

Az egész rendszer legvonzóbb pontja az állami támogatás, mely a lakástakarékokhoz hasonlóan a befizetések 30 százalékát jelenti. Ám míg a lakáskasszáknák legfeljebb évi 72 ezer forint lehet az összeg, addig a NOK-nál legfeljebb havi 25 ezer forint az állami támogatás összege, vagyis évi 300 ezer forint.

És bár a kormány eredetileg az újlakások piacának és az építőipar fellendítését célozza a programmal, valójában meglehetősen kevés embernek érheti meg csatlakozni egy ilyen közösséghez. Minimum ugyanis 10 millió forintos új ingatlan vásárlását támogathatja a közösség, amihez még egy 15 éves működési idő mellett is legalább havi 55 555 forintos befizetésre lenne szükség (egy 10 éves közösségnél pedig 83 ezresre). Éppen ezért sokkal kedvezőbb konstrukciónak tűnik a NOK a tehetősebbek számára, illetve azoknak, akik jelentősebb mértékű önerővel bírnak. Az egész rendszert viszont már kockázatossá teszi az, hogy sorsolással dőlhet el, kik is juthatnak lakáshoz, pontosabban, kik lehetnek azok, akiknek a vásárláshoz szükséges összeget a közösség "kölcsönadja" kamatoktól és mindenféle költségektől mentesen. Ilyen feltételek mentén ugyanis lehet, hogy 1 év után már lakáshoz jut a tag, de az is lehet, hogy jó pár év folyamatos befizetése után sem lesz szerencséje és nem sorsolják ki.

Miért a CSOK-osoknak és a gazdagoknak lesz jó?

A CSOK olyan jelentős összegű támogatást nyújthat a lakásra váróknak, hogy esetükben a hiányzó összeg megteremtésére megfelelő alternatíva lehet a NOK. Ilyenkor ugyanis a CSOK értékével csökken a visszafizetendő összeg, ráadásul az állami támogatásról sem szabad elfeledkezni, melynek összege akár évi 300 ezer forintra is rúghat.

Azok számára szintén jó "üzlet" lesz a NOK, akik jelentősebb jövedelemmel rendelkeznek, ők ugyanis könnyen maximálisan kihasználhatják az állam által kínál évi 300 ezer forintos támogatást. Ha ugyanis a havi 83 ezer forintot be tudják fizetni, akkor az állami támogatás egy 10 éves közösség esetén 3 millió forintot tesz ki. Vagyis egy 15 millió forintos lakás esetében a vételár 20 százalékát az állam állja.

A CSOK-osokon és a tehetősebbeken kívül a lakásra várók helyzetét csak nehezítheti a törvényjavaslat közösségből való kilépésről szóló paragrafusa. Ennek alapján ugyanis, ha a közösség 10 évre alakult meg, és valaki például az indulástól kezdődően tag, 4 év után viszont úgy döntene, hogy kilép a közösségből, akkor még 6 évig várhat a kilépésig befizetett pénzére. A törvényjavaslat alapján ugyanis kilépés után csak akkor juthatna a pénzéhez a tag, ha a közösség megszűnik. Mivel a befizetések után kamatokra nem jogosultak a tagok, ezért reálértékben mindenképpen vesztesége keletkezik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!