3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A jövő kohéziós politikájának a fizikai infrastruktúra építése helyett a humán tőke helyben tartására, a helyi innovációs képességek megerősítésére és a területi méltányosság helyreállítására kell fókuszálnia – mutat rá Zalai Csaba, Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanára a jegybank legutóbbi Hitelintézeti Szemlében megjelent tanulmányában.

Zalai Csaba az EU előtt álló egyik legkritikusabb strukturális kihívás, a demográfiai átalakulás és a humántőke-elvándorlás makrogazdasági, valamint területi következményeit elemzi.

A munkaerő szabad áramlása – bár az egységes piac alapvető szabadságjoga – olyan aszimmetrikus folyamatokat indított el, amelyek mélyítik a régiók közötti fejlettségi szakadékot és veszélyeztetik az EU hosszú távú versenyképességét. A kohéziós politikát a 2028-2034-es többéves pénzügyi keretben úgy kell átalakítani szerinte, hogy az figyelembe vegye a tagállamok demográfiai helyzetét és mérsékelje az agyelszívást.

Kitért arra, hogy az elmúlt két évtizedben felgyorsult a népesség természetes fogyása és az idősödés az EU-ban, ami a munkaképes korú lakosság drasztikus csökkenéséhez vezet. A belső munkaerőpiaci migráció felerősíti a területi egyenlőtlenségeket, mivel a mobilitás nem egyenletes: a tőke és a magasan képzett munkaerő a fejlettebb centrumok felé áramlik. A tanulmány szerint az EU tartós népességcsökkenése hosszabb távon mérsékelheti globális gazdasági és politikai súlyát.

Kiemelte: a legnagyobb gazdasági kockázatot a munkaképes korú (20-64 éves) népesség tartós visszaesése jelenti. E korcsoport létszáma 2022 és 2070 között 263 millióról 223 millióra csökkenhet. Ez alapvetően átrendezi a növekedés hagyományos forrásait: bár a foglalkoztatási ráta emelkedése részben mérsékelheti a munkaerő-csökkenés hatásait, a tendencia tartós munkaerőhiányt és növekvő költségszinteket vetít előre, miközben a munkaerő korösszetételének változása mérsékelheti a termelékenységi dinamizmust.

Az EU történetében először áll elő az a helyzet, hogy a GDP-növekedés nem támaszkodhat a munkaerő mennyiségi bővülésére. A jelenlegi előrejelzések szerint az EU éves GDP-növekedése 2022 és 2070 között átlagosan 1,3 százalék körül alakul, miközben a munkaerő közvetlen hozzájárulása a növekedéshez negatív tartományba kerül – mutat rá a tanulmány.

Az Európai Bizottság a 2028-2034 közötti többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslata nem kezeli rendszerszinten a demográfiai kockázatokat, sőt a kohéziós finanszírozás önálló kategóriaként való megszüntetését vetíti előre.

Mivel a tárgyalások várhatóan 2027 végéig elhúzódnak, reális lehetőség nyílik arra, hogy a demográfiai szempontok tartósan és intézményesen beépülnek a kohéziós politika keretrendszerébe, ami Magyarország számára is kiemelt jelentőségű – figyelmeztet a szerző.

A szakpolitikai javaslatok között kiemelte: az EU-nak olyan célzott kompenzációs mechanizmust kellene kialakítania, amely a népességfogyással, elvándorlással és humántőke-vesztéssel sújtott térségek támogatását szolgálja.

Ezek mellett olyan célzott pénzügyi alapok létrehozását nevezte meg, amelyek támogatják a fiatalok helyi elhelyezkedését, startup-ökoszisztémák építését és a k+f kapacitások decentralizációját.

Az uniós forráselosztás során nagyobb súllyal kell figyelembe venni a demográfiai mutatókat (helyi elvándorlási ráta, elöregedés) a puszta GDP-alapú megközelítés helyett.

A teljes tanulmány itt olvasható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

A rovat támogatója a 4iG