2p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kétségesnek mondta az Európai Bizottság elnöke, hogy az unió segíteni tudna Ukrajnának az orosz gáz kifizetése körül várható újabb gondok megoldásában.

José Manuel Barroso pénteken közölte újságírókkal: telefonon felhívta őt Vlagyimir Putyin orosz kormányfő, és tájékoztatta őt arról, hogy fizetési nehézségekre számít Ukrajna részéről. Ukrajna ahhoz kért segítséget, hogy kifizethesse a gázszámlákat - mondta Putyin Barroso szerint.

Az Európai Bizottság elnöke azonban úgy látja, hogy az uniós költségvetésben "nehéz, ha nem egyenesen lehetetlen" lenne pénzt találni erre a célra. Mindemellett jelezte, hogy a június 18-19-én tartandó következő EU-csúcstalálkozón fel kívánja vetni a kérdést, tehetnek-e valamit az uniós tagállamok az újabb gázválság elkerülése érdekében, van-e módjuk enyhíteni valamelyest az Ukrajnára nehezedő fizetési terheket.

Oroszország maga is kéri, hogy az EU segítsen Ukrajnának. Ezt az óhajt csütörtökön is megismételte a Gazprom orosz gázvállalat elnöke.

A télen Ukrajna fizetési elmaradásai miatt az oroszok felfüggesztették az Ukrajnának szánt gáz szállítását. Ezután azonban csökkent az Európába érkező orosz gáz mennyisége is a vezetékeken. Az oroszok - arra hivatkozva, hogy az ukránok a területükön átvezető csövekből az Európának szánt gázból saját célra jelentős mennyiséget vesznek le - teljesen elzárta a gázcsapot. Európa több országában heteken át gázhiány volt az orosz-ukrán gázvita miatt, mígnem felújították a gázszállítást. Most azonban Ukrajnának újból nehézségei vannak az esedékes számlák kifizetésével.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!