4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Országos szinten 53 százalékkal csökkent a forgalom az ingatlanpiacon 2007 és 2009 között - derül ki egy szerdán bemutatott elemzésből. Az OTP jelzálogbank szakemberei szerint a kelet-nyugat és Buda-Pest különbségek nem minden esetben jelennek meg a gyakorlatban, gyakran a helyi sajátosságok felülírják ezeket a prekoncepciókat. Mfor.hu-háttér.

"A válság egyik legszembetűnőbb hozadéka a bankok és az ügyfelek közti bizalmatlanság erősödése, talán ez is az oka annak, hogy a hitelezés fellendülése lassú" - emelte ki egy szerdai sajtótájékoztatón Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója. Szerinte a bizalmatlanság egyik orvossága lehet, ha megfelelő ingatlanfedezetek állnak a hitelek mögött, hiszen az ingatlanok tényleges és reális értéke meghatározza az alkupozíciókat a piacon. Az OTP szakemberei szerint éppen ezért lehet hasznos a most elkészült Értéktérkép nevű elemzésük, mely a következő években nagyban segítheti a piacot.

Továbbra is Buda az értékállóbb

A fővárosban két év alatt 8 százalékos áresés volt megfigyelhető a piacon, ezen belül a családi házak árai inkább stagnáltak. Ez azonban csak a piac 12 százalékát teszi ki, a panellakások nagyobb áreséséből jött ki a teljes piacra vetített árcsökkenés - emelte ki a sajtótájékoztatón Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank vezető elemzője.

Összességében továbbra is az tapasztalható, hogy Buda értékállóbb, a fővároson belül voltak olyan területek, ahol emelkedtek az árak az elmúlt két évben, ezek főleg a budai és a pesti belvárosi kerületek voltak. Budapesten belül a XI. kerület tekinthető a legnagyobb növekedéssel jellemzett körzetnek, ott csak a panellakások lógtak ki a sorból - derül ki az OTP elemzéséből.

Átlagban 262 ezer forintos áron értékesítettek négyzetméterenként lakásokat a fővárosban 2010-ben, ebben nagy különbség látszik Buda és Pest között. Közel négyszeres különbség mutatkozik például az újpalotai lakótelep 159 ezer forintos és a Várnegyed 584 ezer forintos átlagárai között - emelte ki Valkó Dávid. Budán a békásmegyeri lakótelep átlagára volt a legalacsonyabb, míg Pesten a belvárosi lakások voltak értékállóbbak az átlagnál.

A forgalom tekintetében az OTP adatai szerint két év alatt 38 százalékos csökkenés volt megfigyelhető, de voltak olyan területek, ahol nőtt a forgalom, például a XI. és a VIII. kerületekben. A pesti peremkerületek azonban szinte egybefüggő tömböt alkottak abból a szempontból, hogy mindenütt visszaesés volt tapasztalható. "A budapesti ingatlanok 2,4 százaléka cserél gazdát évente, ez a belvárosi pörgésből és a peremkerületek mozdulatlanságából adódik össze" - mondta Valkó Dávid. A VIII. kerületben például minden 23. lakást eladnak évente, miközben a XXIII. kerületben csak minden 167. ingatlan cserél gazdát - hozta fel példaként.

Az OTP Jelzálogbank vezető elemzője hozzátette: nem mindig egyértelmű a kapcsolat az árak és a forgalom között, sok olyan terület van, ahol a csökkenő árak emelkedő forgalommal párosulnak, vagy a forgalom visszaesése ellenére emelkedek az árak. Összességében a felmérés szerint a leginkább válságálló a fővárosban a XI. kerület, míg a krízis által legjobban sújtott a XV.

42 ezer forintos négyzetméterár a mélypont

Országos léptékben két év alatt 6,9 százalékkal csökkentek az ingatlanárak, a felmérés szerint a kelet-nyugat megosztottság helyett nagy jelentőségük van a lokális tényezőknek, mint például az autópályák, üdülőövezetek közelsége. Valkó Dávid kiemelte, hogy Budapesten annak volt köszönhető a nagyobb áresés, hogy a magasabb forgalom miatt hamarabb megjelent a válság árletörő hatása, sokkal többet lehet például alkudni.

Az árakat tekintve az elmúlt két év nyertese Somogy, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun megyék voltak, a legnagyobb vesztesek között pedig Komárom-Esztergom, Borsod, Szabolcs és Nógrád szerepeltek. Az országos átlagár 122 ezer forint volt négyzetméterenként, de ezen belül nagy volt a szórás, hiszen a bodrogközi kistérség 42 ezer forintos átlagára volt a mélypont, míg Balatonföldvár térségében a budapesti átlagot is meghaladták a négyzetméterárak.

A forgalom országosan 53 százalékkal csökkent két év alatt, ezen belül jól kirajzolódtak a nagyvárosok, de nagy a helyi sajátosságok szerepe - derül ki az OTP elemzéséből. Évente a teljes lakásállomány mintegy 1,5 százaléka cserélt gazdát, ebben a tekintetben is jól elkülönülnek a nagyvárosok nagyobb forgási sebességükkel.

"Összefoglalva megállapítható, hogy a válságban az amúgy sem tökéletesen működő ingatlanpiac még kiszámíthatatlanabb lett, mivel nagy szerepet kaptak a kényszerhelyzetek, gyakori árengedmények" - hangsúlyozta Valkó Dávid. További tapasztalat, hogy általában a nagyvárosok jobban átvészelik a válságot, bár gyakran jelentős áreséssel kell szembesülniük, mert a nagy tranzakciószám leszorítja az árakat.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!