3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Telekom szárnyalását, illetve a forint jelentősebb gyengülését hozta a hét első kereskedési napja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9,21 pontos, 0,05 százalékos emelkedéssel, 18 115,28 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 7,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek a pénteki záráshoz képest.

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője kiemelte a Magyar Telekom 6,23 százalékos erősödését, azt, hogy a papírnak a  napi csúcsán, 324 forinton sikerült zárnia. Az erősödés egy cégspecifikus hírrel, a Deutsche Telekom (DT) bejelentésével magyarázható. A többi magyar papír pénteki záróára alatt fejezte be a napot, kisebb-nagyobb elmozdulásokkal. A forint a reggeli óráktól fokozatosan, szignifikánsan gyengült - mondta az üzletkötő.

A DT hétfőn bejelentette, hogy kivásárolja a cseh T-Mobile szolgáltatóból a 40 százalékos kisebbségi tulajdonost. A hír nyomán ismét elindult a spekuláció, hogy a Deutsche Telekom a Magyar Telekom részvényeire is ajánlatot tehet. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői szerint a tranzakciónak továbbra is rendkívül kicsi az esélye, így a spekuláció lecsengését követően nem várható tartósan 320 forint feletti árfolyam.

Sőre Balázs elmondta: a tengerentúli és a nyugat-európai, valamint a magyar piac is közepes vagy alacsonyabb forgalom mellett Janet Yellen, a Fed új elnökének keddi, első meghallgatását várja, előtte nem mutat nagy elmozdulást a részvénypiac. Emellett azt emelte ki, elképzelhető, hogy a következő napokban hírek érkeznek a magyar devizahitelekkel kapcsolatban az Európai Bíróságtól és az Alkotmánybíróságtól, ami hatással lehet a forint és az OTP árfolyamára is.

A nap végére a Mol árfolyama 0,62 az OTP-é 0,23, míg a Richteré 1,29 százalékkal csökkent. A nagyok közül egyedül a Telekom tudott emelkedni, sőt szárnyalni 6,23 százalékkal.

Nem a forint napja volt

Az euró hétfő kora reggel 307,23 forintot ért, délelőtt tízre 309,40 forintra változott a jegyzés, majd délutánra tovább emelkedett 311,35 forinting. A nap folyamán a jegyzés pár másodpercig 313,21 forinton is állt.
A dollár árfolyama ennek megfelelően 228,39, míg a svájci franké 254,44 forint volt.

A Bloomberg hírügynökség által követett és a fejlődő gazdaságú országok közé sorolt 24 deviza közül hétfő délutánig a forint gyengült a legnagyobb mértékben, nagyjából 1,1 százalékkal, az euróval szemben.

A hírügynökségnek nyilatkozva a Goldman Sachs elemzői a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghatározott 2,85 százalékos alapkamattal magyarázták a magyar deviza gyengeségét. Megjegyezték, hogy a fejlődő gazdaságú országokban (például Törökország, India, Dél-Afrika) mostanában kamatemelés volt, a magyar jegybanknál azonban további kamatcsökkentést is kilátásba helyeztek.

A Goldman Sachs elemzése szerint Magyarországnak a többi országtól eltérő kamatpolitikája "kiszolgáltatott" helyzetbe hozta a forintot a nemzetközi devizapiacon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!