A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9,21 pontos, 0,05 százalékos emelkedéssel, 18 115,28 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 7,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek a pénteki záráshoz képest.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője kiemelte a Magyar Telekom 6,23 százalékos erősödését, azt, hogy a papírnak a napi csúcsán, 324 forinton sikerült zárnia. Az erősödés egy cégspecifikus hírrel, a Deutsche Telekom (DT) bejelentésével magyarázható. A többi magyar papír pénteki záróára alatt fejezte be a napot, kisebb-nagyobb elmozdulásokkal. A forint a reggeli óráktól fokozatosan, szignifikánsan gyengült - mondta az üzletkötő.
A DT hétfőn bejelentette, hogy kivásárolja a cseh T-Mobile szolgáltatóból a 40 százalékos kisebbségi tulajdonost. A hír nyomán ismét elindult a spekuláció, hogy a Deutsche Telekom a Magyar Telekom részvényeire is ajánlatot tehet. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői szerint a tranzakciónak továbbra is rendkívül kicsi az esélye, így a spekuláció lecsengését követően nem várható tartósan 320 forint feletti árfolyam.
Sőre Balázs elmondta: a tengerentúli és a nyugat-európai, valamint a magyar piac is közepes vagy alacsonyabb forgalom mellett Janet Yellen, a Fed új elnökének keddi, első meghallgatását várja, előtte nem mutat nagy elmozdulást a részvénypiac. Emellett azt emelte ki, elképzelhető, hogy a következő napokban hírek érkeznek a magyar devizahitelekkel kapcsolatban az Európai Bíróságtól és az Alkotmánybíróságtól, ami hatással lehet a forint és az OTP árfolyamára is.
A nap végére a Mol árfolyama 0,62 az OTP-é 0,23, míg a Richteré 1,29 százalékkal csökkent. A nagyok közül egyedül a Telekom tudott emelkedni, sőt szárnyalni 6,23 százalékkal.
Nem a forint napja volt
Az euró hétfő kora reggel 307,23 forintot ért, délelőtt tízre 309,40 forintra változott a jegyzés, majd délutánra tovább emelkedett 311,35 forinting. A nap folyamán a jegyzés pár másodpercig 313,21 forinton is állt.
A dollár árfolyama ennek megfelelően 228,39, míg a svájci franké 254,44 forint volt.
A Bloomberg hírügynökség által követett és a fejlődő gazdaságú országok közé sorolt 24 deviza közül hétfő délutánig a forint gyengült a legnagyobb mértékben, nagyjából 1,1 százalékkal, az euróval szemben.
A hírügynökségnek nyilatkozva a Goldman Sachs elemzői a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghatározott 2,85 százalékos alapkamattal magyarázták a magyar deviza gyengeségét. Megjegyezték, hogy a fejlődő gazdaságú országokban (például Törökország, India, Dél-Afrika) mostanában kamatemelés volt, a magyar jegybanknál azonban további kamatcsökkentést is kilátásba helyeztek.
A Goldman Sachs elemzése szerint Magyarországnak a többi országtól eltérő kamatpolitikája "kiszolgáltatott" helyzetbe hozta a forintot a nemzetközi devizapiacon.
MTI