Az elmúlt évtizedben Budapesten radikálisan csökkent a megfelelő minőségű építési telkek kínálata, ezért a családi házra vágyó famíliák jelentős része az agglomerációban keresett és talált megoldást. A fővárosi telekpiac versenyképességének fenntartása érdekében a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) nagy volumenű lakóingatlan-fejlesztésbe kezdett a III. kerület testvérhegyi részén Harsánylejtő Kertváros néven. A cég 39 hektáros területen három ütemben közel 180 építési telket alakít ki és kíván értékesíteni az elkövetkező öt évben.
A BIF célja, hogy a természeti adottságokhoz és a terület elhelyezkedéséhez méltó, igényes lakókörnyezet jöjjön létre modern és kifejezetten környezettudatos építészeti megoldások felhasználásával. Így fejlesztéséhez szorosan kapcsolódva formabontó pályázati felhívás látott 2010 végén napvilágot. A pályázat lebonyolítása is rendhagyónak minősült. A pályázatokat kizárólag elektronikus formában lehetett benyújtani és az értékelést követően a kiíró a projekt honlapján a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tette a díjnyertes és a zsűri által legjobbnak ítélt terveket.
A felhívásra 73 pályamű érkezett, amelyek között a passzívházaktól egészen az interaktív rendszereket használó high-tech megoldásokig találunk kimagasló munkákat. A számos pályamunka közül a zsűri azokat a terveket emelte ki, amelyek túlléptek a sematikus megoldásokon és valódi választ adtak a modern kor összetett kihívásaira. Az első három helyet Reisz Ádám, Kállay Gábor, illetve megosztva Tarkó Edit és Miklós Zoltán érdemelte ki.
A bírálat során elsődleges szempont volt, hogy a pályamű megfelel-e a települési fenntarthatóság komplex szemléletrendszerének. Érvényesülnek-e azok a tervezési elvek, amelyeknek köszönhetőn egy új építészeti minőség jelenik meg. Az esztétikai szempontok és funkcionalitás mellett a környezettudatosságra és a rendszerelvű gondolkodás megjelenítésére került a fő hangsúly.
Konklúzióként megállapítható, hogy a magyar ingatlanpiac, ugyan némi késéssel, de követi a környezettudatos építés irányelveit. Az álmodozás korszakából kilépve, végre hazánkban is lehetőség nyílik számunkra az egyéni esztétikai szempontok érvényesítésén túl igazán egészséges körülmények között élni.
mfor.hu