4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelek szerint finiséhez közelednek a kormányzat és a bankszektor közötti tárgyalások a devizahitelesek megmentéséről, melynek része lesz, hogy átmenetileg, egy védőárfolyam beiktatásával alacsonyabb havi részletet kell majd fizetni. A tönkremenés szélén álló devizahitelesek számára örömteli hír azonban rendelkezik néhány káros mellékhatással.

Repkedtek a számok az elmúlt héten a sajtóban, és a lakáshitelesekről szóló megbeszéléseken is, a 190 forintos "védőárfolyamról" szóló már-már konszenzus-közeli helyzetet gyorsan felborította a Matolcsy György 160 forintról szóló javaslata, mely pénzpiaci elemzők szerint egyik kiváltó oka volt a hét közepén indult forintgyengülésnek. Sokat ez a szám sem élt, mivel hétvégére már egy új, 180 forintos svájci-frank árfolyamról szóló megegyezés kezdett kirajzolódni, megspékelve különféle, egyelőre még homályos támogatott lakásvásárlási lehetőségekkel.

Rövidtávon átrendeződhet a piac

Kevesebb szó esik azonban arról, hogy a mostani, nagyjából mélyponton lévő ingatlanpiacra milyen hatással lesz majd a mentőöv bedobása. A sajtóhírek és az ingatlanhirdetések is rendkívüli túlkínálatról, alacsony árakról, és lassú értékesítési időről szólnak, nem sok információ áll azonban rendelkezésre arról, hogyan viselkedhetnek majd a piaci szereplők, ha a kormány és a bankok közötti megállapodás mesterségesen átrendezi a piaci viszonyokat.

Az Mfor.hu által megkérdezett piaci szakértők úgy azon a véleményen vannak, hogy a lecsökkent törlesztő-részleteknek köszönhetően sok olyan kényszereladó fog visszalépni a piacról, akik ugyan még tudták fizetni a megemelkedett havi részleteket, ám meghirdették a lakásukat, tudván, anyagi lehetőségeik végesek. Számukra a 3-4 évnyi haladék (a tervek szerint ilyen időtávon alkalmaznák a 180 forintos svájci-frank árfolyamot) jelenthet annyi biztatást, hogy levegyék az eladó táblát lakásukról, és elkerüljék annak ár alatti értékesítését, de legalábbis megszűnjön az eladás égető sürgőssége – ezzel pedig előfordulhat, hogy a jobb környékek, kedveltebb típusú lakások kínálata átmenetileg csökken, mivel a pénzügyi könnyítést felhasználva inkább bennük maradnak.

Nem érdemes árverésekre várni

Forrásaink szerint az sem túlzottan valószínű, hogy a potom áron történő vételt jelentő árverések  - és az ahhoz kapcsolódó politikai és médiahisztéria - ugyanazzal a forgatókönyvvel ismétlődik meg, mint 2009-ben. Egyrészt a kormányzat láthatóan arra törekszik, hogy minél kevesebb lakás kerüljön  kalapács alá (az értékesítési kvótáról egyelőre még ellentmondóak az információk), másrészt árverésen lakást venni akkor sem volt igazán nagy üzlet, amikor még lehetett.  Az akkor gombamód szaporodó árverési házak kínálatában 80-90%-ban vidéki, kistelepüléseken található, minimális forgalomképességű ingatlanok szerepeltek többségben, vagy éppen óriási méretű, kifűthetetlen családi házak, illetve jelzáloggal agyonterhelt panellakások.

Leszámítva azt, hogy a jó lakásokat így vagy úgy, de nem engedik tulajdonosaik árverésre (anno a többezres árverési kínálatban mindössze néhány tucat "használható" lakás szerepelt, egy 300 tételt felvonultató árverésen mindössze 3 ingatlan talált gazdára), az is nehezíti a reménybeli vevők dolgát, hogy a bentlakók kirakását az árverező cégek többsége már nem vállalja. Noha léteznek erre is különféle módszerek (pl. a közművek kikapcsoltatása), az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a megfelelő háttér nélkül fellépő új tulajdonos akár a lincselést is kockáztathatja bizonyos ingatlanok esetében – arról pedig úgy tűnik, még viszonylag kevesen értesültek, hogy az új szabályok szerint viszonylag alacsony közműtartozással is az utcára lehet kerülni.

Néhol az árak is emelkedhetnek

A védőárfolyam bevezetése utáni várható kínálatcsökkenés a frekventáltabb területeken átmeneti áremelkedéssel is járhat, különösen a kedvező elhelyezkedésű, jó elosztású ingatlanok esetében, mivel ezek egy időre eltűnhetnek a piacról. Mindez persze nem érvényes a nem frekventált településekre és utcákra, illetve az egyébként sem keresett ingatlantípusokra (pl. nagyméretű panelek, több száz négyzetméteres családi házak, forgalmas útra néző ingatlanok).

Azoknak a vevőknek viszont, akik jó környéken, jó lakást olcsón szeretnének vásárolni, nem marad más, mint a maradék kínálatból történő szemezgetés, vagy pedig a megemelt vételár tudomásulvétele. Arra például aligha lesz lehetőség, hogy ennyi pénzért lehessen tömegesen lakásokat vásárolni a Belváros környékén – állítják a megkérdezett szakértők.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!