6p

„A jelenlegi árfolyamszint középtávon kedvezőtlenül hathat a magyar bankrendszer portfolió-minőségére” – jól tükrözi az MNB hagyományos érzékenységét a bankok jóléte iránt. Sebaj, ha a bankok ostoba hitelpolitikájukkal a csőd szélére kergették családok százezreit, az MNB gondoskodik arról, hogy az abból fakadó károkat ne a bankok, hanem a nemzetgazdaság fizesse meg. AZ IDÉZETT LAPVÉLEMÉNY KÖVETKEZETÉSE: " A nemzetgazdaság kizsigerelése a bankok érdekében nem mehet tovább"

RÓNA PÉTER CIKKE A NÉPSZAVÁBAN ÉRDEKES KÉRDÉSEKET VET FEL, AMELYEKHEZ IGENIS VAN MIT HOZZÁFŰZNI!
A CIKKBEN A SZERZŐ MEGINDOKOLJA, HOGY MONETÁRIS TANÁCS KÜLSŐ TAGJAI MIÉRT SZAVAZTÁK LE AZ ELNÖKÖT ÉS STÁBJÁT ...

„A jelenlegi árfolyamszint középtávon kedvezőtlenül hathat a magyar bankrendszer portfolió-minőségére” – jól tükrözi az MNB hagyományos érzékenységét a bankok jóléte iránt. Sebaj, ha a bankok ostoba hitelpolitikájukkal a csőd szélére kergették családok százezreit, az MNB gondoskodik arról, hogy az abból fakadó károkat ne a bankok, hanem a nemzetgazdaság fizesse meg.

A GONDOLATMENET FOLYTATÁSA MÉG ÉRDEKESEBB, HISZEN NEM A FELELŐTLENEKET, AZ ÁRFOLYAMKOCKÁZATOKAT FIGYELEMBE NEM VEVŐ "TUDATLANOKAT" SÚJTJA:

Emeljünk tehát kamatot abban a reményben, hogy attól visszaerősödik a forint, és a devizahitelek nem dőlnek be. És ki fizeti meg a megemelt kamatot? Hát a nemzetgazdaság mindazon része, amelyik nem devizában, hanem forintban adósodott el.





A KAMATSZINT ÉS AZ ALAPKAMAT A TŐKEBEFEKTETŐKNEK VONZÓVÁ TEHET UGYAN EGY ORSZÁGOT, AMELYTŐL ELFORDULTAK - ÁTMENETILEG -, DE EGYÚTTAL AZ ÁLLAM ÉS A REÁLGAZDASÁG, SŐT A LAKOSSÁGI SZEKTOR FINANSZÍROZÁSÁT DRÁGÍTJA..
PARADOX MÓDON, A VÉLEMÉNYEM SZERINT AZ ALAPKAMAT AZ ÁLLAMPAPIROK ÁRFOLYAMÁT NEM VISZI ANNYIVAL FELJEBB...
AZ ÁLLAMPAPIROK IRÁNTI KERESLETET AZ ORSZÁG IRÁNTI BIZALOM, KISMÉRTÉKBEN AZ ORSZÁG MINŐSÍTÉSE BEFOLYÁSOLJA ! SZERINTEM A BEFEKTETÉSI ILLETVE HOZAMSZERZÉSI CÉLBÓL TÖRTÉNŐ (ÁLLAM)KÖTVÉNY VÁSÁRLÁS A VISSZAFIZETÉS KOCKÁZATÁT ÁRAZZA.(A HITELMINŐSÍTŐK OLYKOR VISZONT "HAZABESZÉLNEK" ÉPPÚGY, MINT AZ ÁRFOLYAMPROGNÓZISOK - A HIRHEDT "CÉLÁRFOLYAM"... ESETÉBEN)
MÁRPEDIG, HA EGY ORSZÁG A TŐKEBEFEKTETÉS ÉS A TŐZSDEI SPEKULÁCIÓ SZEMPONTJÁBÓL KEDVEZŐ MEGÍTÉTÉLÉS ALÁ ESIK... AKKOR AZ ÁLLAMPAPIROKRA LICITÁLNAK - NEM KELL A KIBOCSÁTÁST FELFÜGGESZTENI.

UGYANAKKOR MAGYARORSZÁG NYÍLT GAZDASÁGA NEMCSAK AZ EXPORTBAN MUTATKOZIK MEG! AZ ORSZÁG IMPORTIGÉNYE, MIND LAKOSSÁGI, MIND BERUHÁZÁSI TÉREN - DE AZ EXPORTCIKKEK ALAPANYAGÁBAN, ALKATRÉSZIMPORTJÁBAN IS JELENTKEZIK - AMI EZUTÓBBI ESETBEN PÓTLÓLAGOS FORGÓESZKÖZ-FINANSZÍROZÁST FELTÉTELEZ.. MIVEL A KÉSZÁRU KIBOCSÁTÁS ÉS FIZETÉSI FELTÉTELEK EZT INDOKLTTÁ TESZIK - RÉSZBEN A REALIZÁLÁS KÉSLELTETÉSE, A FORGÁSI SEBESSÉG ROMLÁSA, A FIZETÉSI FEGYELEM LAZULÁSA MIATT.

RECESSZIÓBAN AZ INFLÁCIÓS VESZÉLY AZÉRT KISEBB, MERT MÉG A REÁLIS ALAPANYAG- ILLETVE ALAKATRÉSZÁR-EMELKEDÉS SEM ÉPÍTHETŐ BE A KÉSZTERMÉK PIACI ÁRÁBA, BELFÖLDÖN MEG PLÁNE!


OLYKOR MÉG AKCIÓZNI IS KELL, ÁRENGEDMÉNNYEL - HORRIBILE DICTU - BEKERÜLÉSI ÁR ALATT IS KELL ÉRTÉKESÍTENI A FENNTARTHATÓ FINANSZÍROZÁS ÉRDEKÉBEN - KÜLÖNÖSEN MAGAS HITELKAMAT-SZINT MELLETT.
(NAGYOBB VESZTESÉG A KAMAT VAGY ÁRFOLYAMVESZTESÉG, MINT AZONNALI ÁRLESZÁLLÍTÁS ÉS AZ ÍGY NYERHETŐ CASH!)

Amikor egy intézmény, szervezet vagy vállalat irányító testületének minden külső tagja egyhangúan leszavazza a menedzsmentet, valamire való helyeken a menedzsment távozik. Nincs az a jegybank elnök a világon, aki egy ilyen szavazatot túlélhetne. De nincs még egy országgyűlés sem, amely az itt leírtak mellett szó nélkül elmenne. Miért, hogyan történhet ez meg Magyarországon?

A megszorító intézkedésekre szükség van – mondja most már szinte mindenki – mert a társadalom túl sokat kap és a tőke túl keveset. Szerintük az állam túl sokat vesz el a versenyszférától, hogy aztán azt a rengeteg pénzt, amit elvett olyan célokra és olyan emberekre fordítsa, amik és akik arra nem érdemesek. De ez nem így van. A bankok és a pénzintézetek egy negyedév alatt többet keresnek, mint amennyit a javasolt megszorító intézkedések elvonnak a nyugdíjasoktól és a családoktól. Óriási, nemzetközi összehasonlításban is kiugróan magas profitrátájuk az MNB eddigi tudatos monetáris politikájának a következménye, amely biztosítja számukra az Európában példátlanul magas reálkamatot és kamatrést. A banklobby szerint a magas kamatra azért van szükség, mert nélküle a költségvetés hiánya nem finanszírozható.

HOGY VISZONYULNAK A BANKOK A REÁLSZFÉRÁHOZ, A BERUHÁZÁSHOZ, A TERMELÉS FINANSZÍROZÁSÁHOZ ILLETVE A TISZTÁN LAKOSSÁGI FOGYASZTÁSHOZ?
A MAGAS HITELKAMAT FÉKEZŐLEG HAT A GAZDASÁGRA, NYOMÁST FEJTENE KI AZ ÁREMELÉS IRÁNYÁBA, DE EZ MOST LEHETETLEN...
A BETÉTI KAMATOK ÉS HOZAMOK NEM KÖVETIK A HITELKAMATOK EMELKEDÉSÉT LINEÁRISAN, ÍGY ELŐFORDUL, HOGY A BANKOK HITELEZÉSÉT A BETÉTI ÁLLOMÁNY CSÖKKENÉSE FÉKEZI.
EZ ARRA IS VISSZAVEZETHETŐ, HOGY A LAKOSSÁG, DE A VÁLLALATOK IS FELÉLIK A TARTALÉKAIKAT, NINCS MIT FELHALMOZNIUK.

A BANKOK PROFITÉHSÉGÉT AZ ELSZENVEDETT VESZTESÉGEK CSAK FOKOZZÁK!
A BIZALOMVESZTÉS MIATT SEM EGYMÁSNAK, SEM A REÁLGAZDASÁGNAK NEM SZÍVESEN HITELEZNEK..
HOLOTT... A KIHELYEZETT PÉNZ A MARZSINOK MIATT AMÚGY A PROFITOT NÖVELI.

Az elmúlt néhány hónap fejleményei a napnál is világosabbá tették, hogy a magyar gazdaság képes kitermelni azt a külkereskedelmi mérleg többletet, amely elégséges lehet az adósságspirál elkerüléséhez, ha az MNB békén hagyja a forintot, azaz engedi, hogy az árfolyam a 300Ft/euró szint körül mozogjon. Ez az árfolyamszint ugyanis a vártnál jóval nagyobb, mintegy 250 millió eurós többletet hozott anélkül, hogy bármiféle inflációs nyomás keletkezett volna. Ráadásul, a kitűnő külkereskedelmi eredményre a piacok azonnal a forint enyhe erősítésével reagáltak, ékesen alátámasztva azt, amit a Népszava olvasói rovatomban már évek óta olvashattak: a magyar nemzetgazdaság rákfenéje nem az állami túlköltekezés, hanem az MNB gyökeresen elhibázott kamat- és árfolyampolitikája. Nem a magas járulékok, nem a távfűtés támogatása, nem a tizenharmadik havi nyugdíj, hanem a csillagos egekbe emelt kamatok és az irreálisan erős forint az, ami megfosztotta a nemzetgazdaságot versenyképességétől. Tavaly húsvétkor, amikor egy euró 240 forintot ért, mi ettük a szlovák sonkát. Most, hogy a forint kb. 20 százalékkal gyengébb, ők vitték a miénket. Olyan nehéz ezt megérteni, vagy csak nem akarják megérteni?

A ZÁRÁSKÉNT IDÉZETT KÉRDÉS, A Népszava CIKKÉBŐL.. MEGADJA A VÁLASZT - A KÜLSŐ TAGOK SZAVAZATAINAK INDOKÁT.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!