A negyedik negyedévre vonatkozó profitvárakozás enyhén meghaladja a Concorde korábban kiadott becslését, ennek oka az, hogy a korábban számoltnál kisebb effektív adókulccsal kalkulálunk.
Ami a céltartalékolást illeti, továbbra is arra számítanak az elemzők, hogy az OTP a tavalyi negyedik negyedévet arra használja fel, hogy felkészüljön a hitelportfólió várható további idei romlására, azaz a nem teljesítő hitelek nagyobb arányára képez céltartalékot. Becslésük szerint az OTP-nél a céltartalékok állománya a negyedik negyedévben 85 milliárd forinttal nőtt, ennek teljesülése negyedév/negyedév alapon 27,6 százalékos növekedéssel lenne egyértelmű.
A hitelállomány alakulása tekintetében nem számítanak érdemi elmozdulásra sem év/év alapon, sem az előző negyedévhez képest. Érdekes ugyanakkor, hogy jelenlegi makro statisztikák alapján januárban tovább csökkent a bankrendszer hitelezési aktivitása. A betétállományt illetően negyedév/negyedév alapon 3 százalékos, év/év alapon 5 százalékos növekedéssel számolnak a szakemberek, az agresszív betétgyűjtési akcióknak köszönhetően, ez utóbbi főleg a magyar piacra volt érvényes. Várakozásaik szerint az OTP hitel/betét aránya csoportszinten az előző negyedévet jellemző 125 százalékról 121 százalékra csökkent. A díjjellegű bevételekben stagnálásra számítunk, a gyenge hitelezési aktivitásnak megfelelően.
"Úgy véljük, hogy a nem teljesítő hitelek nagyobb arányának céltartalékolással való fedezése a jelentés egy pozitív üzenete lehet, ami a hitelportfólió romlásának kezelését illeti. Ugyanakkor a nem teljesítőnek minősített hitelek kezelése mellett fokozott figyelmet követel az átstrukturált hitelek kérdése, ugyanis a problémássá vált hitelek átstrukturálása önmagában nem vezet tartós megoldáshoz" - olvasható az elemzésben. Az amerikai bankok hasonló gyakorlata gazdag tapasztalatokkal szolgál az átstrukturálás kimenetelét tekintve, ezek a tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy jelentős, tartós gazdasági fellendülés nélkül a problémássá váló hitelek átstrukturálása csak azok bedőlésének késleltetésére alkalmas.
"Az OTP jövőbeni profitja, ennek megfelelően részvényeinek fair értéke tehát igen erősen függ attól, hogy a világgazdaság milyen pályát jár be a következő egy-két évben. Ezért indokoltnak érezzük, hogy három különböző szcenárióval számoljunk, amikor az OTP részvényeinek év végi fair értékére vonatkozó becslésünket elkészítjük. Egy olyan forgatókönyv esetén, amely a gazdasági aktivitás rövidesen bekövetkező, "V" alakú felpattanásából indul ki, az OTP részvényeinek év végi fair értéke 7037 forint lehetne, mi azonban ezt a forgatókönyvet nem tartjuk megalapozottnak. Egy olyan szcenárió, amelyben újra negatív növekedés jellemezné a világgazdaságot, értékelési modellünkben egy 4009 forintos év végi fair érték várakozást ad ki. A régió visszafogott, a korábbi trendektől messze elmaradó növekedésével számoló forgatókönyvre építve 4890 forintra becsüljük az OTP részvények év végi fair értékét - ezt a szcenáriót tartjuk a legvalószínűbbnek" - zárul a részvény értékelése.