4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel a pénztárca kímélése fontos kritérium, az I., II., V. és XII. kerület fennakad a rostán. Érdemes azonban e négy kerület közelében szétnézni, s máris jó pár millió forinttal olcsóbban juthatunk olyan lakáshoz, ahonnan gyakran csak pár percre van a belváros; ilyen környék Óbuda, Teréz-, Erzsébet-, József- és Ferencváros, valamint Újbuda, Újlipótváros és a XIV. kerület.

Panel vagy tégla

Bár egyre gyakrabban lehet paneltüzekről, 40 fokosra fűtött lakásokról hallani, októbertől új, kedvezőbb panelfelújítási pályázat jelenik meg, ami talán a téglalakás-híveket is az olcsóbb panel vásárlására ösztökélheti. Érdemes tehát pontosan kikalkulálni, hogy mennyivel is járnánk jobban egy panellakás vásárlásával.

A VII. kerületben például a panellakások és a téglaépítésűek átlagos négyzetméterára között szinte elhanyagolható a különbség. A harmadik kerületben viszont olyan jelentős az eltérés, hogy egy 50 négyzetméteres téglalakás áráért akár két 50 négyzetméteres panellakást is vásárolhatnánk Békásmegyeren!

Ráadásul míg itt csak egy kb. 20 négyzetméteres panelt találnánk 4 millió forintért, addig ennyiért a VIII. kerületben már hozzájuthatunk egy konvektoros, téglaépítésű, csaknem kétszer akkora alapterületű lakáshoz is. Szélsőséges eset, de lehet panellakást találni 45 millió forintért is, vagy vehetünk ugyanezért az összegért egy majdnem félezer négyzetméter alapterületű téglaépítésűt a Józsefvárosban.

A lakótelepi árakra különösen igaz az, ami egyébként a használt lakásokra általában jellemző: az elmúlt két évben áruk nem változott jelentős mértékben. A panellakások átlagárai a vizsgált kerületekben jelenleg 204.000 és 243.000 Ft/négyzetméter között mozognak, ami nem jelent nagy eltérést; a téglalakások esetében sokkal nagyobb különbségekkel kell számolni az egyes kerületek között.

A legolcsóbb tégla

Tégla, illetve nem panel építésű lakást az átlag négyzetméterárakat figyelembe véve legolcsóbban a Józsefvárosban, legdrágábban pedig a III. kerületben vásárolhatunk. A III. kerületen belül természetesen szintén jelentős árkülönbségeket figyelhetünk meg attól függően, hogy az adott lakás Békásmegyeren, Óbudán, vagy a éppen Római-parton található.

Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy mennyit kell a felújításra költeni, de akár 10 millió forint árkülönbség is lehet két ugyanolyan alapterületű, hasonló állapotú lakás között, attól függően, hogy melyik fent említett kerületben található.

A szintén jó közlekedéssel rendelkező, belvároshoz közeli Terézváros, Ferencváros, Újbuda, Újlipótváros és Zugló kerületekben a lakásárak az említett két szélsőség, azaz a III., illetve Erzsébetváros és Józsefváros átlagárai között mozognak. Ezekben a kerületekben a panellakások négyzetméterét átlag 100.000 forinttal olcsóbban vásárolhatjuk meg, mint a tégla, illetve nem panel építésű házakban. Előrelátóbbak pedig még az épp a vizsgált kerületeket átszelő új metróvonal állomásai mellett is vásárolhatnak jó áron lakást.

Sokan választják az új építésű lakásokat

Külön vizsgálatot érdemelnek az új építésű lakások: ezekre egyrészt jobb feltételekkel adnak hitelt a bankok, másrészt pedig általában biztosított a jó tömegközlekedés, esetenként a sportolási lehetőségek is. Számos hirdetéssel találkozni, melyben új építésű lakásokat ajánlanak fiataloknak a megújuló VI., VII., VIII., IX. kerületben. Az olcsó, renoválást nem igénylő, frekventált helyen levő lakások azonban nem csak ezt a célcsoportot érdeklik: éppúgy vonzhatják az ingázásba belefáradt középkorúakat, vagy a már nehezebben mozduló, netán működő liftre vágyó időseket is. Ráadásul a Józsefvárosban a térfigyelő kameráknak köszönhetően folyamatosan javul a közbiztonság, míg például Óbudán stagnál.

Tény, hogy számolni kell a rehabilitációs kerületek lakásárainak növekedésével. A Corvin sétány, vagy a Király utca nagyobb befektetőket is vonz, mely természetszerűleg drágulást eredményez. Érdemes tehát mihamarabb friss szemmel nézni, újra felfedezni e városrészek adottságait, értékeit. Már most találkozhatunk olyan budapesti idegenvezetőkkel, akik elsősorban, vagy kizárólag Józsefvárost mutatják be a japán turistáknak, mint a "legbudapestibb", építészetileg, hangulatilag egyedülálló városrészt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!