Az elmúlt napok rosszabb gazdasági adatai után végre kicsit kedvezőbb számok láttak napvilágot a tengerentúlon. Igaz ez a tőzsde szempontjából nagy változást nem hozott, az indexek így is úgy is felfele mentek.
Egy évet tekintve a leggyorsabban, 3,8 százalékkal nőtt éves szinten az Egyesült Államok hazai összterméke az idei második negyedévben az amerikai kereskedelmi minisztérium végleges adata szerint. Ezt a viszonylag kedvező adatot azonban beárnyékolja, az amerikai gazdaság jó egészségi állapotának fennmaradását kétségessé teszi a hitelválság, miként az építőipari szektor, az ingatlanpiac visszaesése is. A fenti aggodalmak miatt az elemzők a harmadik negyedévre már csak 2,4 százalék körüli növekedést valószínűsítenek.
A munkanélküli segélyért első ízben jelentkezők száma az Egyesült Államokban a múlt héten 15 ezerrel 298 ezerre csökkent. Az adat az előzetes elemzői várakozásokat tekintve igen kedvező, a konszenzus szerint ugyanis 5 ezerrel bővülnie kellett volna a munkanélküli segélyt először kérők számának.
A folyamatosan munkanélküli segélyt kérők száma - az eggyel korábbi hétről van friss adat - 11 ezerrel nőtt, az amerikai munkanélküliek száma ezek alapján 10 ezerrel 2,55 millió felett volt. A regisztrált munkanélküliek száma négyhetes átlagot tekintve 2,57 millió volt.
Részben a kedvező adatok, részben a felerősödött kamatvágási várakozásoknak köszönhetően a Wall Streeten tovább emelkedtek az árfolyamok. A Dow 0,25, a Nasdaq pedig 0,4 százalékos emelkedéssel kezdett az első negyedórát követően.
Update 1
A 4 órakkor napvilágot látott új otthon értékesítési adatok ismét elég kiábrándítóak lettek. A statisztikai adat szerint az ingatlanpiac az elmúlt 7 évben nem volt ilyen gyenge, mint most.
A "New-Home Sales" 8,3 százalékal csökkent augusztusban, így 795 ezer lakás talált gazdára, miközben júliusban még 867 ezret adtak át. Az elemzők megint kedvezőbbnek ítélték meg előzetesen a helyzetet, ugyanis 825 ezer ingatlan eladásával számoltak. Tetézi a bajt, hogy az átlagos ingatlanárak is durván, 7,5 százalékkal visszaestek augusztusban. Ilyen mértékű zuhanásra 1970 óta nem volt precedens.
A tőzsdék ugyanakkor immunissá váltak egyelőre a gyenge adatokra, ahogy a hét első felében most sem történt drámai változás, az indexek pozitív tartományban állnak.