Péntek reggel 1100 dollárra emelkedett az arany ára a világ árupiacain, ez új csúcsot jelentett a nyersanyag számára. Az elemzők egy része már 1500-2000 dolláros árat vizionál, a jelek szerint vannak még tartalékok az árfolyamban. Az mfor.hu által megkérdezett szakember szerint megjósolhatatlan, hol lehet a rally vége. Mfor.hu-háttér.
Néhány hete az ezer dolláros unciánkénti ár áttörése volt a fő téma az arannyal kapcsolatban, azóta újabb 10 százalékkal emelkedett az árfolyam. Azaz a jelek szerint töretlen a szárnyalás, miközben az arany amúgy is speciális helyzetben van a befektetési formák között.
Megjósolhatatlan
"Már nagyon régóta egy emelkedő trendben van az arany, időnként kisebb korrekciók törik meg az árfolyamot, de jelentős visszaesés nem tapasztalható. Egyelőre nem tudjuk és nem is akarjuk tudni, meddig emelkedhet az árfolyam" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.
A szakember szerint az utóbbi időben felerősödött az arany pénzfunkciója, értékmegtartó funkciója. "A közelmúltban jelentős lépés volt, hogy az indiai jegybank úgy döntött, hogy tartalékainak nagy részét aranyban tartja majd. Ez akár egy hosszabb folyamatot elindíthat a jegybankok részéről" - vélekedik az elemző. Az indiai nemzeti bank a héten jelentette be, hogy 1045 dolláros átlagáron vett aranyat a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mely éppen most kezdte leépíteni készleteinek egy részét.
Ha a világ jegybankjai valóban követik az indiai példát és rákapnak az aranyra, akkor az újabb komoly keresletet generálhat a piacon, ami az árak további emelkedését hozhatja magával.
"Tudomásom szerint a termelési költségek 400 dollár körül vannak unciánként az arany esetében, nem a kitermelés drágulása, hanem a magas kereslet hajtja fel az árat" - emelte ki Duronelly Péter. Ugyanakkor az utóbbi években az volt megfigyelhető, hogy a nemesfém luxuscélú felhasználása visszaesett, egyre inkább befektetési termékké válik.
A Budapest Alapkezelő szakembere szerint az arany egyébként is speciális helyzetben van a piacon, ugyanis nincsenek meg a klasszikus keresleti-kínálati viszonyok. "Az arany valamilyen átmenet a pénz és a reáleszközök között" - vélekedik Duronelly Péter.
A nyersanyag annyiban speciális, hogy például soha nincsen kínálati korlátja, mivel nem használjuk fel, mint például az olajat. A több száz éve kitermelt arany még ma is megvan a piacon, ezért elvileg korlátlan a kínálat.
Nem csak a dollárral függ össze
A nemzetközi piacokon gyakran vonnak párhuzamot az arany és a dollár árfolyama között, ha a dollár gyengül, akkor az arany ára automatikusan emelkedik. A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint azonban ez csak rövidtávon figyelhető meg, hosszabb távon minden devizában számolva drágább lett a nyersanyag.
A péntek reggeli emelkedést is sokan azzal magyarázták, hogy a gazdaság kilábalásával kapcsolatos optimista vélekedések miatt visszaesett a dollár iránti kereslet, ez pedig megnövelte a befektetők aranyéhségét. Az 1100 dolláros hajnali árfolyammal egyébként az arany az utóbbi egy hónap legjobb hetét zárhatja.
A nemzetközi elemzők arra számítanak, hogy tovább fog emelkedni az arany unciánkénti ára: a Bloomberg kérdésére 23 szakemberből tizenheten úgy nyilatkoztak, hogy szerintük a jövő héten is emelkedni fog az árfolyam. Négy elemző alacsonyabb árra számít, ketten pedig semlegesek az arany rövidtávú kilátásait illetően.