Igényt tart az állami segítségre az American Express is, ennek érdekében kérvényezte a cég, hogy kereskedelmi bankká alakulhasson át, erre a Fed meg is adta az engedélyt. A cég bevallotta, hogy a lépéssel az volt a célja, hogy részesülhessen az állami programokból, eddig ugyanis nem kaphatott segítséget a kormánytól.
A Fed hétfőn döntött arról, hogy harminc napos várakozási határidő után kereskedelmi bankként folytathatja működését az American Express. Az egyhónapos átmeneti időszakra azért van szükség, mert a pénzügyi piaci mostani nehéz helyzetében a jegybank nem akar elhamarkodott döntést hozni, így harminc napig figyelemmel kísérhetik az AmEx működését.
A vállalat annak köszönhetően került bajba, hogy a hitelkártyatulajdonosok egyre nagyobb arányban képtelenek fizetni hiteleiket. A múlt hónapban például bejelentették, hogy a harmadik negyedévben duplájára emelkedett a nemfizető ügyfelek aránya a tavalyihoz képest. Ráadásul 1993 óta először fordult elő, hogy a cég kötvénykibocsátása is sikertelen volt.
A Goldman Sachs és a Morgan Stanley még szeptemberben kapták meg a Fed engedélyét, hogy kereskedelmi bankként működjenek tovább, a két cég ugyanis eddig befektetési bank volt. Az American Express szerint a változtatás nem jár majd együtt jelentős leépítésekkel.
Az AmEx részvényei hétfőn 5,3 százalékkal estek vissza a New York-i tőzsdén, az év eleje óta pedig már 54 százalékkal lettek olcsóbbak a papírok, ami a negyedik legnagyobb zuhanás a Dow Jones ipari indexen belül.
Az American Express vagyona jelenleg 127 milliárd dollárt ér, már van két leányvállalata, melyik egyenként mintegy 25 milliárdos vagyon felett rendelkeznek. Az American Express Centurion Bank vállalati hitelekkel foglalkozik, ezt most beolvasztják az anyacégbe az átalakulás során.
Az elmúlt négy negyedévben folyamatosan csökkenő profitról számolt be a vállalat, piaci értékének közel felét elveszítette már. "A pénzügyi piacok volatilitása miatt szeretnénk minél jobb pozícióba kerülni, hogy részesedhessünk a kormány által indítandó programokból" - írja Kenneth Chenault, az AmEx elnök-vezérigazgatója közleményében. Sokak szerint ezzel arra akart utalni a cégvezető, hogy szeretnék kivenni részüket a 700 milliárd dolláros mentőcsomagból, melyet a Kongresszus fogadott el.