3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokan érveltek úgy az elmúlt hetek nagy pánikjában, hogy az MNB-nek emelnie kellett volna az irányadó kamatokon, hogy ezzel adjon stabilitást a rendszernek. Ezzel mi akkor - és máig - nem értünk egyet.

Az MNB esetleges kamatemelése ugyanis tovább csökkentené az amúgy is megtépázott likviditást a hitel- és állampapír piacon. Sokan azzal érvelnek, hogy az infláció miatt kell az MNB-nek kamatot emelnie, hogy ezzel is - részben, hogy az új MNB elnök is megmutassa elkötelezettségét ezen a fontos területen, azaz felépítse hitelességét - kimutassa, hogy a bank egyik, ha nem a legfontosabb célja az infláció elleni küzdelem. Igen, az infláció magas az egész világban - valahol 28 százalék és az állami statisztikai hivatal csak 8 százalékot mutat, mert a kettest mindig kiradírozzák elölről az apparatnyikok mielőtt hivatalosan közölnék (Argentína) - , valahol beismerik, valahol nem. Így nálunk is feljebb mászott köszönhetően az áram és energiaköltségek megugrásának, és az emelkedő élelmiszeráraknak.

Egy dolgot azonban ne feldjünk. Az elkövetkező pár hétben be kell lépnünk az ERM-be, azaz az euro adoptáció útjára - melyen 2 éven át kell haladnunk - mikorra is 2010 tavaszra megjönne az ajánlás, hogy igen vagy nem hazánk eurós csatlakozására. Emiatt történt vélhetően a sáv eltörlése is, és jó eséllyel bejelentik majd az ERM-be lépésést a következő hetekben - már ha hiteles a kormány által kidolgozott csatlakozási terv még...

Ezzel valószínűleg a forint kap majd egy pozitív lökést (főleg ha a nemzetközi piacok is tartják magukat) mely SOKBAN segíthet az infláció leküzdésében.

A költségvetés is okés lehet, ha nem szállnak el a srácok megint a választási évben - ami persze benne van a pakliban, hiszen az alkotmányban rögzített eladósodásról most SEMMIT sem hallani. Mindet akkor ígérünk, amikor a falhoz vagyunk szorítva?

Ami probléma az eladósodás, azonban ha az infláció lecsökken (belső kereslet halott egy időre, így szinte minden infláció import miatt van) az erős forint miatt, az csökkentheti a kamatkiadást és talán megérjük, hogy az államadósság is csökkenjen lassan. Az alacsonyabb kamatok pedig esetleg a hazai GDP-t is megélinkíthetik, persze remélhetőleg infláció nélkül. Ami nem lesz egyszerű, bevallom. Szóval elvileg hajszálon múlóan, de elérhető a cél, az eurós csatlakozás.

Vissza a kamatemeléshez: mire fel? A piac már úgy is árazza, a hozamok magasan, a vállalatok egyre másra kapják az értesítést a bankoktól, hogy hiteleik 20-50bp között megdrágultak. Ez nem is csoda, és ne szidjuk a csúnya karvalytőkét, mert nekik is megdrágult a refinanszírozásuk részben saját, részben mások hibájából. Szóval eléggé restriktív a környezet amúgy is. HA a forint meg beerősödne, azzal spórolnának kamatemelést is. Apropó forint: másnak feltünt milyen BRUTÁLISAN erős? Vélhetően az ERM bejelentés mozgatja itt meg a fantáziákat, meg a shortok a piacon.

Nem biztos, hogy a kamatemelés olyan sokat számítana az inflációnak, hacsak nem ezzel is lökést akarna adni az MNB a HUF-nak, hogy erősödjön tovább a kamatdifferencia miatt.

Érdekes hetek elébe nézünk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!