2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Az ázsiai piacok hihetetlen magasságokban tanyáznak már hetek óta. A konszenzusos gondolatok ezekre a piacokra a következők:

- A lakosság sokkal fiatalabb, és a vagyonosodás miatt a gazdasági növekedés jelentős lesz még a további tíz évben is (ez valamelyest hasonlít az USA "baby-boomjára" és annak gazdasági hatására).
- A vagyonosodás miatt egyre nőnek a megtakarítások is (nem csak a fogyasztás), és egyre többen fektetnek be a tőzsdékre, azaz ez majd támaszt adhat az árfolyamoknak is.
- A gazdaság állapota sokkal egészségesebb: kevesebb adósság, nagyobb nemzeti banki valutatartalék és a legtöbb országban pozitív folyó fizetési mérleg:


Persze az érveket a végletekig lehetne sorolni, de azt hiszem, mindenkinek világos lehet már ez - főleg, hogy a médiából mást sem hallani.


Ha azonban megnézzük, mennyi minden van beárazva a sok pozitívumból, be kell vallanunk, hogy elég sok. Az ázsiai piacok (általában az emerging market piacok) sokáig alulértékeltek voltak. Mint azt a következő UBS elemzés is mutatja, átértékelésük nagyjából 2000-2003-ban kezdődött, amikor a G7 piacok is fordultak.


Számomra elég meggyőző a UBS elemzése, hiszen olyan nominális és reálindikátorokat használ mint a P/E, P/B, P/CF (illetve ezek reál változatai, ahol kell). Ezek használatával a számviteli trükkök kiküszöbölhetőek. Az indikátor alapján az ázsiai piacok lassan elérik a harminc százalékos túlértékeltségi szintet. Ha megnézünk egyedi részvényeket, ijesztő képet kapunk: kedvencem egy indonéziai szénbánya, mely idén megötszöröződött, és egy hete függőlegesen megy... Sok ilyen chart van: ha megnézünk egy hosszú távot grafikont, akkor látható ,hogy a görbék meredeksége egyre nő, míg mostanra függőlegesek lettek. Ez eddig SOHASEM tartott sokáig, szóval a korrekció igen csak a küszöbön van... Persze nem lehet előre megjósolni, mikor fog ez bekövetkezni, de az esélye rég volt nagyobb, mint most. Ha mindehhez hozzávesszük az agyoncsépelt konszenzus tradet: short S&P long Ázsia, akkor ez az eufória és fülledt levegő még inkább fojtóvá válik...

Mi a mondandó: Ázsia vélhetően továbbra is igen fontos lesz a világgazdaság szempontjából, és továbbra is érdemes lesz felülsúlyozni. De a jelenlegi relatív és abszolút értékeltségi szintek óvatosságra intenek... engem mindenképp.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!