Hétfőn a több mint 2 százalékos esés ellenére sem panaszkodhattunk, ugyanis a zárás előtti felhúzásnak köszönhetően a BUX felülteljesítő volt a régióban. A nemzetközi piacokon is 4-5 százalékos zuhanás volt tapasztalható, ehhez képest a BUX jól muzsikált. Az amerikai piacok tegnapi szakadása után ma reggel a magyar tőzsde is lefelé folytatta útját. Napközben az inflációs adatokra érdemes figyelni, melyek akár optimizmust is vihetnek a tőzsdére. Este dönt a kamatról a Fed, így van esély arra, hogy megfordul a hangulat.
A BUX délelőtt 18 809 ponton állt, ez 2,15 százalékkal maradt el tegnap délutáni értékétől. A részvényforgalom is magas volt az első néhány órában, 5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok közül az OTP 1,83 százalékot bukott, 6401 forintra esett vissza, míg a Mol 2,19 százalékos zuhanás után 15 645 forinton állt. A Magyar Telekom két nap alatt elveszítette lassan összegyűjtögetett forintjait: ma reggel 3 százalékot zuhantak a távközlési papírok, melyek 775 forintba kerültek.
A gyógyszergyári részvények is siralmasan kezdték a napot: az Egis 2,46 százalékot bukott, megközelítette a 12 000-es szintet, míg a Richter 1,72 százalékkal lett olcsóbb.
A pénzügyi szektorban kialakult pánik miatt tegnap világszerte zuhantak a tőzsdék, majd ma reggel Ázsia is folytatta a szakadást. Az elemzők szerint ma a sok makroadat miatt van esély arra, hogy kicsit megfordul a hangulat, de ehhez persze kedvező statisztikák kellenének. Világszerte ma közlik az inflációs adatokat, a nap első felében Európán lesz a befektetők szeme, míg délután az amerikai piacra fókuszál mindenki.
A makroadatok mellett fontos lesz ma a Fed esti kamatdöntése is. Két nappal ezelőtt még egyetértettek az elemzők abban, hogy a jegybank 2 százalékon fogja hagyni a kamatot, most viszont a kialakult pánik miatt egyre többen számítanak az alapkamat csökkentésére. Az amerikai piacon már tegnap rebesgettek egy 50 bázispontos kamatvágást.
Az utóbbi napokban felbolydult pénzügyi piac talán csak az olajár szempontjából kedvező. Arra számítanak ugyanis, hogy az újabb hitelpiaci problémák tovább lassítják majd a világgazdaság növekedését, ez pedig visszaveti az olaj iránti keresletet. A tegnapi zuhanás után ma délelőtt tovább szakadt az olaj ára, egy hordó nyersanyag 92,40 dollárt ért, ami mintegy 10 dollárral marad el a pénteki árfolyamtól.
A magyar tőzsde szempontjából fontos lehet a forint teljesítménye is: a magyar fizetőeszköz annak köszönhetően gyengült az elmúlt napokban, hogy erőteljesen visszaesett a globális kockázatvállalási hajlandóság a bankok veszteségei miatt. Tegnap a lengyel zloty a forinttal együtt gyengült, ma reggel pedig a magyar deviza már átlépte a 243-as kulcsszintet az euróval szemben. Délelőtt 243,18 forintot kellett adni egy euróért a piacon.
A vezető nyugat-európai indexek is folytatták tegnapi zuhanásukat a nyitás után. A francia CAC 40 index délelőttre 1,16 százalékot bukott, az FTSE 1,92 százalékot veszített értékéből, míg a DAX 1,7 százalékkal állt alacsonyabban, mint tegnap délután.