3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi piacok negatív hangulatát követve a BUX is komoly eséssel kezdett ma reggel. Délelőttig 3,85 százalékkal zuhant vissza az index.

Amerikában tegnap mozgalmas nap volt: csődbe ment a Lehman, megmenekült a Merrill Lynch, egyre nagyobb bajban az AIG. Várható volt, hogy a BUX is zuhanással fog ma nyitni. Délután tovább szakadhat az index, mivel az amerikai futures indexek jelentős mínuszban álltak ma reggel, a Wall Street zuhanása tovább lökheti a mélybe a pesti tőzsdét is.

A BUX délelőtt 18 876 ponton állt, ez 3,85 százalékkal volt alacsonyabb pénteki értékénél. Jelentős forgalomra van ma kilátás, az első néhány óra alatt 4,3 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok reggel komoly mínusszal nyitottak: az OTP 4,66 százalékos esés után 6520 forintot ért, míg a Mol 4,36 százalékot gyengülve 15 150 forinton állt. Ismét 800 forint alá zuhant a Magyar Telekom, mely 3,44 százalékkal lett olcsóbb, 787 forintot ért.

A gyógyszerpapírok sem úszták meg a nap elején a meredek szakadást: az Egis 2,44 százalékkal lett olcsóbb, a Richter pedig 2,81 százalékot veszített értékéből.

A tengerentúlon mozgalmasan telt a hétvége. Pénteken még úgy nézett ki, hogy talán meg tudják menteni a Lehman Brotherst a csődtől, a Bank of Americát és a Barclayst emelegették lehetséges vevőként. Végül mindkét cég visszalépett, a Lehman pedig ma reggel csődöt jelentett. A bank of America viszont váratlanul megvette a Merrill Lynchet, mely úgy tűnik, hogy az utolsó pillanatban menekült meg, sokak szerint a Lehman után a következő áldozat a brókercég lett volna.

Eközben egyre nagyobb gondban van az AIG is, a világ legnagyobb biztosítótársasága ugyanis 40 milliárd dolláros hitelt vett fel a Fed től, emellett úgy tűnik, hogy kénytelen lesz eladni néhány nyereséges üzletágát.

Sűrűsödnek tehát a problémák az amerikai pénzügyi szektorban, kérdés, hogy a kormánynak lesz-e elég pénze, hogy megmentse a Lehmant. Ha ugyanis véglegesen bedől a negyedik legnagyobb amerikai bank, akkor az láncreakciót indíthat el, egyelőre kiszámíthatatlan következményekkel járhat.

Az olaj ára ismét csökkent délelőtt, mivel az Ike hurrikán elvonult, és úgy látszik, hogy csak minimális veszteségeket okozott az olajkutakban. A nap első felében már 100 dollár alatt állt az árfolyam a hurrikán után.

Jelentős makroadatok ma nem látnak napvilágot, várhatóan az amerikai pénzügyi szektorból szállingózó hírek mozgatják majd a piacokat. A tengerentúli futures indexek komoly mínuszban voltak, ezért várhatóan nagy zuhanással kezdenek délután a tengerentúli piacok. Ez pedig tovább erősítheti a pesti tőzsde szakadását is.

A vezető nyugat-európai indexek is komoly eséssel kezdtek reggel. A francia CAC 40 index délelőttig 4,24 százalékot bukott, az FTSE 3,56 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX 3,54 százalékot zuhant.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!