Megbolydult az élet a nemzetközi pénzpiacokon: a Bank of America tegnap ajánlatot tett a Merrill Lynchért, a Lehman Brothers ma reggel csődöt jelentett, az AIG pedig 40 milliárdos jegybanki hitelt kért, hogy túlélje a válságot. Ezek a hírek a mélybe taszították a világ tőzsdéit, a Budapesti Értéktőzsde sem úszhatta meg a napot komoly mínusz nélkül. Végül 2 százalék felett bukott a BUX index, a vezető részvények a Mol kivételével beszakadtak.
A BUX végül 19 223 ponton zárta a napot, ez 2,09 százalékkal maradt el pénteki értékétől. A napi részvényforgalom viszonylag magas volt, a pánik miatt sokan akartak eladni, így a végére 20,4 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények közül az OTP lett a nap vesztese, a bankpapírok 4,66 százalékos zuhanás után 6520 forinton álltak meg. A Mol a végén felkapaszkodott, így 0,98 százalékos pluszban 15 995 forinton állt a végén. A Magyar Telekom hosszú idő után kiesett az eddig stabilnak tűnő 815-830 közötti sávból, 1,96 százalékos esés után 799 forintot értek a távközlési papírok.
A gyógyszerrészvények is 2 százalék feletti mínusszal fejezték be délután a kereskedést: az Egis 2,4 százalékkal gyengült, míg a Richter 1,44 százalékos esés után 28 800 forintba került.
A nemzetközi piacok zuhanásának oka elsősorban a pénzügyi szektor tovább mélyülő válsága volt. A múlt hét végén még úgy nézett ki, hogy talán sikerül megmenteni a Lehman Brotherst, a hétvégén azonban kudarcba fulladtak a tárgyalások a lehetséges befektetőkkel. A Bank of America inkább a Merrill Lynchre tett 50 milliárd dolláros ajánlatot, míg a Barclays visszalépett az üzlettől. Ráadásul úgy tűnik, hogy a kormány sem fogja megmenteni a Lehmant, mely ma reggel csődvédelmet kért maga ellen.
Az AIG biztosítótársaság is egyre nagyobb bajban van: a vállalat kénytelen lesz eladni néhány nyereséges üzletágát, hogy a veszteségeit fedezze, ráadásul 40 milliárd dolláros hitelért fordult a Fed-hez. Ha a jegybanktól sem kap segítséget a cég, akkor komoly gondba kerülhet, mivel a részvényei folyamatosan értéktelenednek el. Ma a nyitás előtt 48 százalékkal lettek olcsóbbak a papírok a múlt heti 45 százalékos bukás után.
Jelentős makroadat ma nem jelent meg a nemzetközi piacokon, holnap azonban már jönnek az augusztusi inflációs adatok Amerikából és Európából is. Az olaj ára tovább zuhant ma délelőtt az Ike hurrikán elvonulása után. A tőzsdezárást követően 96,73 dollárba került egy hordó nyersanyag, ez 4,45 dollárral volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál.
A vezető nyugat-európai indexek is komoly zuhanást produkáltak ma: a francia CAC 40 index délutánra 3,92 százalékkal esett vissza, az FTSE 3,47 százalékot bukott, míg a DAX 2,92 százalékkal gyengült péntekhez képest.
Az amerikai piacokra szintén hatással volt a pénzügyi szektor válsága. A Doe néhány óra alatt 2,26 százalékkal, több mint 250 ponttal esett vissza, a Standard & Poor's 1,99 százalékkal gyengült, míg a Nasdaq 1,37 százalékkal állt pénteki értéke alatt a nyitást követően.