3p

Komoly vérengzéssel nyitott ma reggel a pesti tőzsde, reggel megindult a felfüggesztési hullám is, mivel több papír is 10 százalék felett bukott a nyitás utáni percekben. Ma követhetjük Amerikát és Japánt a komoly mínuszokba, továbbra is az OTP lehet a legnagyobb vesztes. A BUX 5 százalék feletti mínuszban volt a nyitást követően.

További komoly eséssel nyitott ma a Budapesti Értéktőzsde, majd a kereskedés első perceiben a kiütés után próbáltak magukhoz térni a vezető részvények. Az OTP az elmúlt kicsit több mint két napban már több mint 25 százalékkal lett olcsóbb, de ma reggel a Mol is zuhanásba kezdett. A kereskedés elején több részvény is 10 százalék feletti mínusszal kezdett, így elindultak a felfüggesztések, de néhány perc után minden papírral újra indult a kereskedés. A reggeli állapotokat elnézve az OTP sem biztos, hogy megússza ma felfüggesztés nélkül.

A BUX index reggel a nyitás után negyed órával 16 499 ponton állt, ez 5,4 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A forgalom is meglódult, az első néhány percben több mint egymilliárd forint forgott a piacon. A vezető papírok közül továbbra is az OTP zuhanása a legnagyobb, az elmúlt két nap 18,5 százalékos mínusza után ma 8,48 százalékkal esett vissza a nyitás után a bankpapír, 4750 forintot adtak érte. A Mol 6,83 százalékos szakadás után 12 895 forintot ért reggel, míg a Magyar Telekom 4,02 százalékos eséssel 740 forintig gyengült pillanatok alatt.


A gyógyszerpapírok sem tudtak felfelé indulni, igaz az első perceket megúszták az átlagnál kisebb eséssel. Az Egis 4,62 százalékot esett, 11 260 forintért vették, míg a Richter 0,91 százalékos gyengülés után 32 500 forinton állt.

A zuhanás elsősorban annak köszönhető, hogy tegnap az amerikai piacok újabb 500 pontos bukást produkáltak, míg ma reggel a japán tőzsde közel 10 százalékkal gyengült. Úgy tűnik, hogy a távol-keleti piacon eltört a mécses, miután Ben Bernanke Fed-elnök tegnap történelmi léptékű válságnak nevezte a mostanit.

Az elemzők még mindig arra számítanak, hogy a világgazdaság lassulása visszaveti majd a keresletet az exportcikkek iránt, a hitelválság pedig további súlyos veszteségeket fog okozni a bankszektornak. Amerikában sokan már újabb bankcsődöket vizionálnak az idei évre.

Európában az utóbbi két-három napban terjedtek el pletykák a bankokkal kapcsolatban, hogy esetleg bajba kerülhetnek a hitelválság miatt. Olyan nagy pénzintézetek keveredtek gyanúba, mint például az Erste vagy a Raiffeisen, igaz ezek egyelőre csak pletykák.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!