További komoly eséssel nyitott ma a Budapesti Értéktőzsde, majd a kereskedés első perceiben a kiütés után próbáltak magukhoz térni a vezető részvények. Az OTP az elmúlt kicsit több mint két napban már több mint 25 százalékkal lett olcsóbb, de ma reggel a Mol is zuhanásba kezdett. A kereskedés elején több részvény is 10 százalék feletti mínusszal kezdett, így elindultak a felfüggesztések, de néhány perc után minden papírral újra indult a kereskedés. A reggeli állapotokat elnézve az OTP sem biztos, hogy megússza ma felfüggesztés nélkül.
A BUX index reggel a nyitás után negyed órával 16 499 ponton állt, ez 5,4 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A forgalom is meglódult, az első néhány percben több mint egymilliárd forint forgott a piacon. A vezető papírok közül továbbra is az OTP zuhanása a legnagyobb, az elmúlt két nap 18,5 százalékos mínusza után ma 8,48 százalékkal esett vissza a nyitás után a bankpapír, 4750 forintot adtak érte. A Mol 6,83 százalékos szakadás után 12 895 forintot ért reggel, míg a Magyar Telekom 4,02 százalékos eséssel 740 forintig gyengült pillanatok alatt.
A gyógyszerpapírok sem tudtak felfelé indulni, igaz az első perceket megúszták az átlagnál kisebb eséssel. Az Egis 4,62 százalékot esett, 11 260 forintért vették, míg a Richter 0,91 százalékos gyengülés után 32 500 forinton állt.
A zuhanás elsősorban annak köszönhető, hogy tegnap az amerikai piacok újabb 500 pontos bukást produkáltak, míg ma reggel a japán tőzsde közel 10 százalékkal gyengült. Úgy tűnik, hogy a távol-keleti piacon eltört a mécses, miután Ben Bernanke Fed-elnök tegnap történelmi léptékű válságnak nevezte a mostanit.
Az elemzők még mindig arra számítanak, hogy a világgazdaság lassulása visszaveti majd a keresletet az exportcikkek iránt, a hitelválság pedig további súlyos veszteségeket fog okozni a bankszektornak. Amerikában sokan már újabb bankcsődöket vizionálnak az idei évre.
Európában az utóbbi két-három napban terjedtek el pletykák a bankokkal kapcsolatban, hogy esetleg bajba kerülhetnek a hitelválság miatt. Olyan nagy pénzintézetek keveredtek gyanúba, mint például az Erste vagy a Raiffeisen, igaz ezek egyelőre csak pletykák.