A kedvezményes hitel mellett elképzelhető, hogy több amerikai bank részben állami kézbe kerül majd a 700 milliárdos mentőcsomag hatására. A kormánynak elvileg megvan a lehetősége, hogy tulajdonrészt vegyen a bajba jutott cégekben, a terv támogatói szerint ez lehetne az egyik hatékony eszköz arra, hogy csökkentsék a hitelválság következményeit.
Az elsődleges feladat most az, hogy a bankok ismét hitelezni tudjanak, ehhez meg kell szabadítani őket megbízhatatlan hiteleiktől - ebben szinte minden vezető amerikai gazdaságpolitikus egyetért. Néhány kongresszusi képviselő szerint erre a legjobb módszer az lenne, ha részben államosítanák a bajba jutott bankokat, a kormány tulajdonrészt szerezne a segély fejében. A képviselők szerint az adófizetők is jobban járnának, ha a segítségért valamit kapna a kormány is cserébe.
Eredetileg a 700 milliárd dolláros állami mentőcsomag arról szólt, hogy a kormány megveszi a bankok megbízhatatlan kintlevőségeit, a Kongresszus a múlt hét végén második nekifutásra szavazta meg a csomagot. Azt egyelőre senki nem erősítette meg hivatalosan, hogy tulajdonrész megszerzésén is gondolkodik a kormány, egyelőre folynak a tárgyalások erről.
Ha megvalósul a terv, akkor Amerikában is hasonló konstrukció jöhet létre, mint Nagy-Britanniában. A brit kormány szerdán jelentette be, hogy összesen 250 milliárd fontnyi hitelt nyújt az ország legnagyobb bankjainak tulajdonrész fejében.
Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter szerdán újságírók előtt annyit mondott, hogy egyelőre az a céljuk, hogy minél előbb végigvigyék a 700 milliárdos segélycsomagot, a pénzügyi cégek minél előbb pénzhez jussanak. "Minden eszközt fel fogunk használni annak érdekében, hogy a maximális hatékonyságot elérjük a pénzügyi cégek megerősítése érdekében" - nyilatakozta Paulson.
"Egész sor eszközünk van arra, hogy a bankok megerősödését elősegítsük. A megbízhatatlan kintlevőségek felvásárlását hangsúlyoztuk, de ezen kívül is vannak eszközök a kormány kezében. Biztos vagyok abban, hogy a rendelkezésre álló megoldása lehetőségek segítségével sikerül elérni a célt" - mondta el az amerikai pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy a brithez hasonló módszert tervez-e bevezetni a kormány.
Paulson szerint a hitelválság egyre inkább sújtja a gazdaságot, ezért a kormánynak mindent meg kell tennie, hogy gyorsan végrehajtsa a világtörténelem legnagyobb mentőakcióját. Azzal azonban a miniszter is tisztában van, hogy a segély ellenére bankok fognak még csődbe menni, az emberektől pedig türelmet kért, hiszen "a válság nem fog gyorsan véget érni, még mindig komoly kihívások vannak a kormány előtt".
A világ vezető jegybankjainak szerdai összehangolt kamatcsökkentését is üdvözölte az amerikai pénzügyminiszter, Paulson szerint ez arra utal, hogy a központi bankok megteszik a szükséges lépéseket, hogy támogassák a gazdaságot a mostani nehéz helyzetben.