5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerdán háttérbeszélgetésen erősítette meg, hogy nem szándékozik megválni a bank vezetésétől.

Szerda délelőtt szűk körű sajtóbeszélgetésen számolt be terveiről Csányi Sándor az OTP elnök-vezérigazgatója. A bankár beszélt az elmúlt napokban nagy izgalmakat kiváltó részvényeladásról, az egészségi állapota kapcsán felröppent pletykákról, és a kormányzat legújabb devizahiteleseket segíteni szándékozó tervét sem hagyta szó nélkül.

A Reuters által idézett információk szerint az OTP Bank vezére arra figyelmeztetett, hogy Magyarország számára komoly károkat fog okozni, ha Orbán Viktor miniszterelnök a devizahitelek veszteségeit egyoldalúan a bankokra akarja hárítani. A hírügynökség egyébként azt is megjegyzi, hogy Orbán Viktor és Csányi Sándor eddig (úgy tűnt) nagyon jó viszonyt ápol egymással, és az esetleges nézeteltéréseiket soha nem nyilvánosan rendezték. A bankvezér véleménye szerint nem szabad egyoldalú döntést hoznia a kormánynak ebben a kérdésben. Amennyiben mégis a bankokra hárítják a devizahitelek teljes veszteségét, az elmélyítheti Magyarországgal szemben a bizalmatlanságot. Továbbá komoly akadálya lesz annak, hogy a bankok tőkéhez juttassák a gazdaságot. A Reuters szerint a devizahitelek kérdésében olyan megoldást lát elképzelhetőnek, ahol az állam és az adósok is részt vállalnak a terhekből. (A mai kormányülésen végül nem született döntés a kérdésben, illetve Varga Mihály is azt mondta, hogy a bankokkal egyeztetve kívánják a kérdést rendezni - Varga: a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul, mint a devizások)

Elmondta azt is, hogy részvényeladásait a kormány újabb devizahiteles mentőcsomagjáról szóló híresztelések befolyásolták ugyan, de az idén mindenképpen adott volna el OTP-papírokat a tervezett élelmiszeripari beruházásai miatt. A pénzintézet vezetője hozzátette: a hírek csak annyiban befolyásolták, hogy lejjebb vitte azt a limitárat, ameddig az eladásra megbízást adott.

(Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója tájékoztatót tart.)

Olyan megbízást adtam, hogy bizonyos alsó árfolyamig folytassák az eladást, 300 forinttal vittem le ezt az árat - idézte Csányi Sándort az MTI. Kiemelte: ebben az évben mindenképpen adott volna el OTP-papírokat a tervezett élelmiszeripari beruházások miatt, de mint mondta, nem akarta, hogy ez a folyamat hónapokat vegyen igénybe.

"Ezeket a részvényeket mindenképpen eladtam volna, mert szükség volt az összegre a tervbe vett élelmiszeripari beruházásokhoz" - közölte. Csányi Sándor kifejtette, ha az OTP-papír 5000 forintról felfelé indult volna, akkor várt volna az eladással. "Még vehetek és eladhatok is OTP-részvényeket, a jövőben aktívabb portfólió-menedzselést akarok folytatni" - tette hozzá az MTI beszámolója szerint.

Az élelmiszeripari beruházásokkal kapcsolatban elmondta: most egy hozzávetőleg 12,5 milliárd forint összegű, több projektből álló beruházási folyamat zajlik, a tervek között további, mintegy 10 milliárd forintot kitevő beruházások szerepelnek, emellett 11 milliárd forintra rúg majd az a vágóhíd, amelyet más befektetővel együtt valósít meg.

Arra a kérdésre, hogy a jegybankelnök bankvezetőknek tartott reggelijein, amelyen ő is részt vett, szóba került-e az újabb devizahiteles mentőcsomag, elmondta: 3-4 ilyen reggeli volt, eddig nem esett szó arról, hogy esetleg újabb devizahiteles mentőcsomag várható.

Az OTP stabil

Csányi Sándor kiemelte: nem születhet olyan, a devizahiteleseket mentő csomag, amelyet az OTP ne tudna túlélni. A takarékszövetkezeti integráció szerinte rövid távon nem jelent veszélyt az OTP-csoportra, mert az átalakítás időigényes, de hosszabb távon se hiszi, hogy olyan "bombatermékek" jelennének meg a takarékok hálózatában, amelyek ne lennének meg az OTP-nél.

"Jól vagyok"

"Nem tervezem a visszavonulásom, jobb állapotban vagyok, mint a műtét előtt" - mondta Csányi Sándor. A műtétjével kapcsolatban utalt arra, hogy születéskori rendellenesség miatt az aorta billentyűjével volt baj, most jött el az operációra ideje, de a műtét nem csökkentette munkabíró képességét.

Elmondta: azért Németországban műtötték, mert ott talált egy erre specializálódott orvost, nem azért, mert nem bízik a magyar orvosokban. "Teljesen meggyógyultam, maratont is futhatnék, fizikailag rendben vagyok" - emelte ki az MTI beszámolója szerint Csányi Sándor.

Hernádinak a Mol élén kell maradnia

A szűkkörű sajtótájékoztatón Csányi beszélt a Molról is az atv.hu beszámolója szerint. Azt mondta, tény, hogy a Mol megmentette a csődtől a horvát INA-t. A Mol tárgyalásos megoldást szeretne, ezért 3-4 hónappal ezelőtt levelet küldött a horvát államnak e tárgyban. Hernádi Zsoltnak a Mol élén kell maradnia, jelentette ki Csányi, ugyanakkor hozzátette, hogy a horvát és a magyar állam közti jogi folyamatokra a Molnak természetesen nincs semmiféle ráhatása, írta az atv.hu.

A hírre az OTP részvényei emelkedni kezdtek, jelenleg több mint 2 százalékos pluszban állnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!