3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Reggel még pénteki értéke körül kezdett a forint a devizapiacon, de ahogy az várható volt, délelőttre gyengülésnek indult a magyar deviza az euróval szemben. Elsősorban a Fitch-leminősítés és az ingatlanalapok felfüggesztése sújtja a magyar fizetőeszközt, a nap első felében 269 körül volt az euró árfolyama.

Reggel meglepően jól tartotta magát a forint, miután bejelentették, hogy a Fitch Ratings csökkentette hazánk adósbesorolását. Délelőttre aztán elbizonytalanodtak kicsit a befektetők, ez pedig a forint gyengüléséhez vezetett. Az csak rátett még egy lapáttal, hogy a PSZÁF pénteken tíz napra felfüggesztette a hazai nyíltvégű ingatlanalapok befektetési jegyeinek forgalmazását és visszaváltását.

A múlt hét végén a Moody's jelentette be, hogy leminősíti hazánk hosszú távú devizaadósságát, arra a hírre néhány percig 270 fölé is ugrott az euró jegyzése a forinttal szemben. Ehhez képest a hétfőn reggel bejelentett újabb leminősítést meglepően jól fogadta a forint, eleinte tartotta magát a pénteki 267-es árfolyam körül. Délelőttre azonban elkezdődött a gyengülés, ismét 269 fölé emelkedett az euró árfolyama.

A Fitch arra hivatkozva minősítette le hazánkat, hogy a recesszió a vártnál nagyobb hatással lesz a magyar gazdaságra az elemzők szerint. Ugyanakkor a kilátásokat negatívról stabilra változtatták a szakemberek, így újabb leminősítésre nem kell számítanunk. Így még olcsóbban megúsztuk, mint például Románia, melyet két fokozattal minősített le a Fitch, ráadásul a negatív kilátást is fenntartotta.

Szintén negatív hír, hogy pénteken a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tíz napra befagyasztotta a hazai nyílt végű ingatlanalapok forgalmazását a túlzott tőkekivonás miatt. A lépés szükségességéről megoszlanak a vélemények.

A forint annak köszönhetően tartotta magát az első néhány órában, hogy a nemzetközi befektetői hangulat egyértelműen pozitív, elsősorban a kínai gazdaságélénkítő csomag miatt. Az ázsiai ország bejelentette, hogy 586 milliárd dollárt költ a következő években arra, hogy a gazdaság növekedésének lassulását megakadályozza. A hír hatására az ázsiai tőzsdék komoly emelkedéssel zártak, a BUX is a pozitív oldalon nyitott.

A forintot ugyanakkor magával ragadhatja a régiós devizák gyengülése a Fitch-elemzés után. A román lej például reggel 1 százalékkal gyengült az euróval szemben a kedvezőtlen elemzés hatására.

Délelőtt tíz óra után nem sokkal 269,56 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ez lényegesen magasabb volt a pénteki 266,50-266,70 közötti árfolyamnál. A dollár 209,42-nél állt a forinttal szemben, míg a svájci frank árfolyama 178,35 volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!