Reggel meglepően jól tartotta magát a forint, miután bejelentették, hogy a Fitch Ratings csökkentette hazánk adósbesorolását. Délelőttre aztán elbizonytalanodtak kicsit a befektetők, ez pedig a forint gyengüléséhez vezetett. Az csak rátett még egy lapáttal, hogy a PSZÁF pénteken tíz napra felfüggesztette a hazai nyíltvégű ingatlanalapok befektetési jegyeinek forgalmazását és visszaváltását.
A múlt hét végén a Moody's jelentette be, hogy leminősíti hazánk hosszú távú devizaadósságát, arra a hírre néhány percig 270 fölé is ugrott az euró jegyzése a forinttal szemben. Ehhez képest a hétfőn reggel bejelentett újabb leminősítést meglepően jól fogadta a forint, eleinte tartotta magát a pénteki 267-es árfolyam körül. Délelőttre azonban elkezdődött a gyengülés, ismét 269 fölé emelkedett az euró árfolyama.
A Fitch arra hivatkozva minősítette le hazánkat, hogy a recesszió a vártnál nagyobb hatással lesz a magyar gazdaságra az elemzők szerint. Ugyanakkor a kilátásokat negatívról stabilra változtatták a szakemberek, így újabb leminősítésre nem kell számítanunk. Így még olcsóbban megúsztuk, mint például Románia, melyet két fokozattal minősített le a Fitch, ráadásul a negatív kilátást is fenntartotta.
Szintén negatív hír, hogy pénteken a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tíz napra befagyasztotta a hazai nyílt végű ingatlanalapok forgalmazását a túlzott tőkekivonás miatt. A lépés szükségességéről megoszlanak a vélemények.
A forint annak köszönhetően tartotta magát az első néhány órában, hogy a nemzetközi befektetői hangulat egyértelműen pozitív, elsősorban a kínai gazdaságélénkítő csomag miatt. Az ázsiai ország bejelentette, hogy 586 milliárd dollárt költ a következő években arra, hogy a gazdaság növekedésének lassulását megakadályozza. A hír hatására az ázsiai tőzsdék komoly emelkedéssel zártak, a BUX is a pozitív oldalon nyitott.
A forintot ugyanakkor magával ragadhatja a régiós devizák gyengülése a Fitch-elemzés után. A román lej például reggel 1 százalékkal gyengült az euróval szemben a kedvezőtlen elemzés hatására.
Délelőtt tíz óra után nem sokkal 269,56 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ez lényegesen magasabb volt a pénteki 266,50-266,70 közötti árfolyamnál. A dollár 209,42-nél állt a forinttal szemben, míg a svájci frank árfolyama 178,35 volt.