Egyre borúsabb az ég
Egy hete tart a negatív hangulat a vezető piacokon, ugyanis a görög parlamenti választások után kiderült, hogy az eddig kormányzó pártok nem tudnak koalíciót alkotni, mivel nincs többségük. A hétvégén már-már úgy tűnt, hogy összeállhat egy hárompárti kormány, azonban nem sikerült megegyezni. Ha csütörtökig sem történik áttörés, akkor új választásokat írnak ki várhatóan június közepére, jelenleg erre van a legnagyobb esély.
A múlt héthez képest most annyi történt, hogy az Európai Unió politikusai is elkezdtek foglalkozni az esetleges görög kilépés lehetőségével az eurózónából. Hétfőn az Európai Központi Bank (EKB) vezetői tanácskoztak arról, hogyan lehet technikailag lebonyolítani egy kilépést, a piac azonban a jelek szerint nem megnyugtató hírként kezelné, ha megtörténne az, amit hónapok óta rebesgetnek.
A fokozódó feszültségek miatt az eurót négyhónapos mélypontra lökték a dollárral szemben, hétfő délután 1,2840-nél állt az árfolyam, amire legutóbb január közepén volt példa. Ezzel együtt a forint is lejtőre került, a nap második felében 293,01-nél állt az euró jegyzése a magyar devizával szemben, ami 1,27 százalékkal magasabb volt a múlt péntekinél. Ezúttal nem kiálthatjuk ki a forintot a régió fekete bárányának, mivel a lengyel zloty tartja velünk a lépést a gyengülésben, a 4,30 feletti árfolyam több mint egy százalékos gyengülést jelent. A cseh korona eközben bő fél százalékot bukott reggel óta.
A feszültségek nem csak a devizapiacon érzékelhetőek, a kontinens perifériáján lévő országok esetében a kötvénypiac is veszélyes folyamatokat mutat. A spanyol tízéves állampapírok hozama például a reggeli 6 százalék körüli szint után napközben 6,25 százalékig emelkedett. Mindez azért fontos, mert a szakemberek szerint a hat százalék feletti hozamok hosszútávon fenntarthatatlanok, ha néhány héten belül nem jön pozitív fordulat, akkor az EKB-nak kellhet vennie spanyol kötvényeket. Közben az olasz állampapírok hozama is közelít a veszélyes szinthez, napközben 5,8 százalékon is állt.
Ütik a tőzsdéket is
A részvénypiacok is megérzik a pesszimista hangulatot Európa-szerte: a londoni tőzsde FTSE indexe délután 2,08 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,18 százalékot bukott. A francia index 2,66 százalékkal gyengült, míg a spanyol piacon 2,81 százalékos a bukás. A Wall Streeten is gyengülés látszik a nyitáskor, de lényegesen kisebb.
A hazai piacon eddig az OTP és a Telekom a nap vesztesei, jórészt nekik köszönhető, hogy a BUX index több mint 2 százalékkal áll alacsonyabban, mint pénteken. A bankpapírok 3630 forinton állnak, ami 2,55 százalékkal alacsonyabb a hétvége előtti záróértéknél, míg a Magyar Telekom 1,95 százalékos esés után 453 forintba került a nap második felében.
Beke Károly
mfor.hu