A XXI. század technikai lehetőségeit kihasználó gabonaértékesítési rendszert indít a Budapesti Értéktőzsde Zrt., a KELER Zrt. és a Hungária Közraktár Zrt. A közel egy éve tartó fejlesztési munka eredményeként 2007. október 1-én Gráf József mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter jelképes csengetésével elindult a kereskedés a BÉT közraktári jegy rendszerében, közölte a BÉT.
A most átadott rendszert a Budapesti Értéktőzsde Zrt. a KELER Zrt., valamint a Hungária Közraktár Zrt. közel egy évig tartó fejlesztőmunka eredményeként hozta létre. A rendszer lényege, hogy a GABONET piacot teremt azoknak a közraktározott, illetve közraktározandó gabonatételeknek is, amelyeket a kereskedelmi bankok finanszíroznak. A rendszer létrehozóinak szándéka szerint a GABONET helyettesítheti hosszabb távon az uniós gabonaintervenciót.
A GABONET-en keresztül ugyanis minden piaci szereplő - beleértve a környező országok kereskedőit és felhasználóit is - valós idejű információt kap arról, hogy az egyes régiókban milyen minőségű gabona, mennyiért kelt el, illetve mennyiért kínálja az áru tulajdonosa azt eladásra. A rendszerben a termelő úgy tudja értékesíteni a közraktári jegy által megtestesített áruját, hogy a jegyet terhelő hitel visszafizetése csak később, a befolyt vételárból történik meg.
A GABONET rendszer nyitottsága, a mindenki számára elérhető ár- és egyéb információk lehetővé teszik az érékesítési csatorna rövidülését, ami magasabb értékesítési árat tehet lehetővé a termelő számára. MInt elhangzott, a GABONET rendszer ötvözi a tőzsdei kereskedelmi rendszer által nyújtott biztonságos értékesítési lehetőséget, az olcsó, mindenki számára hozzáférhető internetes technológiával. Így a rendszer által biztosítható, hogy az értékesítésre felkínált tételek megtekinthetők, a földrajzi elhelyezkedésük behatárolható, a minőségi paraméterek alapján pedig a minőség is ellenőrizhető az interneten keresztül.
A termelő az ajánlatát bármikor módosíthatja a vevők pedig a kiválasztott tételekre szintén az árutőzsdei szolgáltatókon, brókereken keresztül tehetnek vételi ajánlatot.
Szabó László, a Hungária Közraktározási Zrt. vezérigazgatója az MTI kérdésére válaszolva elmondta: éves szinten az általuk üzemeltetett közraktárakban felhalmozott 2-3 millió tonna gabona várhatóan nagy része megfordul majd a GABONET-en. A vezérigazgató szerint a Budapesti Értéktőzsde által bevezetett új szolgáltatás a térségben is figyelmet kelthet és így Budapest regionális gabonapiaccá válhat. Szabó László úgy vélte, az elkövetkező három évben a GABONET forgalma fokozatosan elérheti a 45-50 milliárd forintot is.
Dudás György, a KELER Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy a BÉT által működtetett rendszerben az értékesítést követő ötödik napon az eladó hozzájuthat a vételárhoz. A rendszer ugyanis átlátható, gyors és biztonságos. Pál Árpád, a BÉT vezérigazgatója ehhez csatlakozva közölte, hogy a közraktári jeggyel való kereskedés újdonságerejű és együttműködést feltételez a piaci szereplők részéről.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a gabonakereskedés új tőzsdei formájáról azt mondta, hogy az jó kezdeményezés és segítheti a termelőket árujuk biztonságos értékesítésében. Az agrártárca irányítója annak a véleményének adott hangot, hogy a fokozatosan megszűnő gabonaintervenciót jól helyettesítheti majd a rendszer. Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon az uniós gabonaintervenciós rendszerre már mintegy másfél éve nem volt szükség.