Az Eurostat legfrissebb statisztikája szerint Magyarország februári építőipari termelése mind havi, mind éves bázison nézve a második legmagasabb volt az adatokkal rendelkező tagállamok sorában. Januárhoz képest ugyanis a magyar 8,2 százalékos bővülést egyedül Lengyelország tudta túlszárnyalni 17,4 százalékával. Érdemes megfigyelni azt is, hogy ez a két számadat a teljes mezőnyből mennyire kiemelkedik, hiszen a dobogó harmadik fokára kerülő spanyol építőipar egy hónap alatt csupán 3 százalékot tudott növekedni.
2013 második hónapjához képest bekövetkezett változásokat nézve a magyar 28,3 százalék már annyira nem kiemelkedő teljesítmény, mint a havi bővülésünk, viszont ebben az esetben is a második helyre predesztinálta hazánkat. Minket a szlovén építőipar előz meg 33 százalékos növekedéssel, a harmadik helyen pedig szintén a spanyol ágazat szerepel 24 százalékkal.
Ezzel szemben érdemes megnézni a rangsor másik végét is, ahol a gazdasági nehézségekkel is küszködő Olaszországnál és Portugáliánál is rosszabb teljesítményt hozott össze a román építőipar. Egy év alatt ugyanis 14,7 százalékkal zsugorodott az ágazat februárban.
2010 - így is jók vagyunk
Itt, az mfor.hu-n is többször tettünk említést arról a KSH adatközlései után, hogy jó-jó a látványos növekedése az építőiparnak, ám ez még mindig nem elegendő arra, hogy elérjük a 2010-es teljesítményünket. A februári adatok során viszont már ennek ellenkezőjéről tudtunk beszámolni, és ezt csak még szebbé teszi az Eurostat statisztikája.
A kimutatás szerint ugyanis szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva 9,2 százalékkal meghaladtuk februárban a 2010-es év szintjét. Ez pedig nem csak amiatt örömteli, mert ez a negyedik legjobb volument jelenti Európában, hanem azért is, mert az adatokkal rendelkező országok körében erre mindössze 4 tagállam volt képes arra, hogy egyáltalán pozitív adatot "produkáljon".
Az élen a lengyel építőipar áll 14,7 százalékos "túlteljesítéssel", amit a német (13,2) és a svéd (11) ágazat követ. Ezzel szemben Portugália vagy Olaszország építőipara sorrendben 44, illetve 32 százalékkal el van maradva a 2010-es évtől. Bár tekintve, hogy ebben a két országban nemcsak éves, de döntő többségben havi bázison is rendre mínuszokkal találkozni, annyira nem váratlan ez a nagy különbség. Sőt, ha tovább nőne a jelen lemaradása a 2010-es évhez képest, az sem okozna túl nagy meglepetést.
mfor.hu