Gyengüléssel kezdtek reggel a vezető európai indexek, a nemzetközi piacokon ugyanis a befektetők ismét a vállalati eredmények várható csökkenésére koncentrálnak. A brit ingatlanpiacról is gyenge adatok jelentek meg, egyre súlyosabb következményekkel lehet számolni a világgazdaság visszaesése miatt a cégeknek.
A londoni FTSE index délelőtt 2,44 százalékkal állt hétfői értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 2,51 százalékos mínuszban volt a nap első felében. A bécsi tőzsde vezető indexe, az ATX 2,86 százalékot bukott a nyitás utáni órákban, a francia CAC 40 pedig 2,92 százalékkal esett vissza hétfőhöz képest.
Bár a félelmek eleinte a pénzügyi szektorra korlátozódtak, mostanra szinte minden iparágban jelentős visszaesést várnak a befektetők a vállalati profitok terén. A lakossági fogyasztás csökkenése érinti legérzékenyebben a cégeket, ráadásul egyelőre még senki sem látja az alagút végén a fényt.
Október eleje óta Nyugat-Európában 1209 vállalat közölte harmadik negyedéves eredményeit, melyek átlagosan 9,7 százalékos visszaesést mutattak tavalyhoz képest. A Bloomberg által megkérdezett elemzők előzetesen csak 4,6 százalékos profitcsökkenést vártak a cégektől.
A brit Taylor Wimpey lakásépítő cég bejelentette, hogy 40 százalékkal csökkentek megrendelései, a vállalat részvényeinek értéke 5,6 százalékkal esett vissza. A brit hatóságok kedden jelentették be, hogy októberben harminc éves mélypontra estek vissza a lakásértékesítések a szigetországban.
A svájci Julius Baer befektetési cég részvényei 2,7 százalékot buktak a nyitást követően, miután a cég bejelentette, hogy az elmúlt egy évben csökkent az értéke, a portfóliók főleg a hitelválság miatt veszítettek értékükből. A Starbucks annak köszönhetően esett 3,5 százalékot a frankfurti tőzsdén, hogy az amerikai kávézólánc csökkentette egy részvényre vonatkozó eredményvárakozásait.
Ázsiában esett kedden a réz világpiaci ára, ennek köszönhetően a BHP Billiton bányatársaság árfolyama 2,1 százalékkal esett vissza a londoni tőzsdén, míg a Rio Tinto 1,2 százalékot bukott.
A Nemzetközi Energiaügynökség csökkentette előrejelzését az olaj iránti kereslettel kapcsolatban, ennek köszönhetően a nagy európai energiacégek is eséssel kezdtek a tőzsdén. A Total 2,1 százalékkal lett olcsóbb, míg a Royal Dutch Shell 2,3 százalékkal ért kevesebbet, mint hétfőn.