Miért is? Nekem nincs problémám azzal, hogy a Yahoot vagy Amazont agyon shortolják és csődbe megy. De ha bizonyos híresztelések alapján intézményeket, melyek az egész gazdaság, sok száz millió ember megélhetését közvetetten biztosítják kihasznáva a piaci negatív hangulatot és híreszteléseket a padlóra küldenek (mert lehet az önmagát beteljesítő prófécia lévén: azt hallottam, a Lehmannak nem megy jól...tényleg? hmm..akkor kevesebb biznyiszt nyomok nekik...ennek alapján ha sokan így gondolják tényleg nem fog jól menni..és negatív eredményeket jelent, mellyel a pozitív feedback-loop máris adott....). Más kérdés, hogy ki okozta ezt az egész válságot, és hogy azok a Mozzilok (derék Angelo a Countrywide-tól, írtunk róla egy párszor) is példát statuálva meg legyenek büntetve. Mert amit azok csináltak az NEM prudens bankbiznyiz.
Egy szó mint száz, igen is jó a korlátozás, mert hiszem, ha a Freddie és a Fannie privát intézméynek lennének, ha nem kereskednének a tőzsdén velük, akkor most nem lenne miről írni..... . Ezeket a problémákat a kezdetben nem, de az utóbbi időben igen is magunknak csináltuk... .
Nem a szabad piac ellen vagyok. Félre ne értsen az olvasó, de szemmel láthatóan a szabad piac néha csődöt mond, és egy külső beavatkozás a piacba néha olcsóbb, mint az egész következménye. Kérdés nem késő-e már?! Ha a glass-steagall act (1932 - 1999), mely kettéválasztotta befektetési és a kereskedelmi banki tevékenységet még mindig életben lenne - és nem lobbizott volna a sok profitéhes bankár az eltörlésére - szintén kevesebb problémánk lenne. De hát úgy látszik, a világ van elég bolond, és képes még sokszor ugyan abba a lyukba beleesni.
Más. Egy érdekes dolog az is, hogy az amerikai nyugdíjrendszer sajátossága révén, melyben opció, hogy a saját cégünk fizeti nekünk a nyugdíjat nem az állam, vagy a saját befektetési portfoliónk, szóval egyre több céget (bankot) perelnek be, mert a nyugdíjalapjukba saját részvényeket is túlsúllyal belevettek. TELJESEN JOGOS PEREK. Az emeberek amúgy is a cégtől függenek, akkor miért nem diverzifikálnak és fektetnek ezek a nyugdíjalapok másba is, nem csak a saját részvénybe, főleg ha látják, hogy a bankok összeomlanak (részvényáraik). Ez teljesen az ENRON-ra emlékeztet (újfent!!). Ott is sok tízezer ex munkavállaló nyugdíja olvadt közel nullára (lásd a Dick&Jane film Jim Carry-vel...).