18:10 - Nem javított a tőzsde
A BUX több mint 2 százalékos mínuszban fejezte be a csütörtöki kereskedést, a nap vesztese pedig az OTP lett, melynek értéke 4,5 százalékot esett. A forint viszont egy kicsit javított: 310,6-ig korrigált.
14:34 - Új kormányfője lett Ukrajnának
Az ukrán parlament Arszenyij Jacenyukot választotta kormányfőnek.
14:28 - Oroszországban sem jobb a helyzet
A rubel védelme érdekében a héten immár negyedik alkalommal avatkozott be az orosz jegybank dolláreladásaival. A tőzsde eközben 3 százalékos mínuszban jár. (MTI)
13:31 - Lerántották az OTP-t
A részvénypiacon nem javul az OTP helyzete, hiszen pár perccel fél 2 előtt hirtelen közel 100 forintot veszített értékéből az árfolyam, és 3862 forintig gyengült. Ez azt jelenti, hogy a jegyzés mínusz 5 százaléknál is járt már. Azóta némi korrekció mutatkozik.
13:30 - Ukrán GDP 2014: -9%?
Londoni elemzők szerint a korábban kialakult feltörekvő piaci belpolitikai válságok alapján Ukrajnára is súlyos recesszió várhat az idei évben. Ennek mértéke 5-9 százalék között lehet. (MTI)
13:16 - Rángatják a forintot
Az elmúlt órákban a forintot rángatni kezdték, hol 311,6 környékéig gyengül a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, hol némi korrekciót mutatva 311 alá néz be az árfolyam.
11:10 - Ukrajna nem tesz jót
Ukrajnában miután a kijevi Majdananon hétvégén lecsitultak a kedélyek, a gócpont a Krími Autonóm Köztársaságba helyeződött át, ahol a lakosság több mint 60 százaléka orosz, a formálódó új állami vezetést pedig nem igazán támogatják. Putyin eközben a harckészültség rendkívüli ellenőrzését rendelte el, ami egyre kiélezettebbé teszi a jelenlegi helyzetet. Sőt, egyes hírek szerint ma délelőtt már páncélozott szállítójárművek indultak a szevasztopoli orosz flottatámaszpont irányából Szimferopol, a Krími Autonóm Köztársaság székhelye irányába.
Eközben persze gazdasági problémák is nehezítik az ukrán mindennapokat. A legutóbbi hírek szerint szombatig 5 milliárd euróra lenne szüksége az országnak, éppen ezért is egy pénzügyi mentőcsomag reményében az IMF-hez fordultak. A hrivnya leértékelődése pedig drasztikus méreteket öltött, az árfolyam védelme érdekében a jegybank a legutóbbi hírek szerint nem tervez beavatkozást. A szerdai nappal bezáróan idén 19 százalékot veszített értékéből a hrivnya. Zsiday Viktor alapkezelő véleménye szerint Ukrajnára a jelenlegi makroadatok birtokában és körülmények között szinte biztosan recesszió és a hrivnya leértékelődése vár.
Ilyen körülmények között a nemzetközi hangulat is egyre rosszabbá vált, aminek az eredménye az lett, hogy a forint sem maradhat ki a "gyengülők" sorából. Míg a forint az euróval szemben reggel még a 310-es szint környékén mozgolódott, 11 órára hirtelen 311,6-es szintig ugrott - azóta a nem túl optimista piaci hangulat mellett képes volt visszakorrigálni. Egy amerikai dollár jelenleg 228,3, egy svájci frank pedig 256,2 forintot ért a bankközi devizapiacon.
A forint mellett a részvénypiac sem szárnyal, hiszen a hajnali gyorsjelentése miatt a Magyar Telekom esik, az ukrán események pedig nagyon nem tesznek jót sem a részvénypiacnak, sem az OTP-nek. Utóbbi árfolyama már a 4000-es szint alá is benézett, és 3 százalékos mínuszban is járt a jegyzés. Jókora mínuszban van egyébként a Mol is, egyedül a Richter tudja tartani még magát.
mfor.hu