Több európai országhoz hasonlóan a brit kormány is úgy döntött, hogy segélycsomagot nyújt az ország bankjainak a hitelválság következményeinek kivédése érdekében. Az állami hitel mellett a kormány részvényeket vesz a legnagyobb pénzügyi cégekkel, ezzel részben államosítja azokat. A terv arról egyelőre nem szól, hogy az egyes bankok mennyi pénzt kapnak egyenként.
A mentőakció keretében először 50 milliárd fontos gyorssegélyt kapnak a pénzintézetek,ennek fejében a kormány elsőbbségi részvényeket kap a Royal Bank of Scotlandtől, a Barclaystől és további hat nagybanktól. Az 50 milliárdos segélyt a Bank of England további 200 milliárd fonttal egészíti ki, ezzel a likviditást növelik.
Az állami mentőcsomaggal sem tudták elérni azt, hogy a tőzsdék jelentősen megnyugodjanak, a londoni piac fő mutatója, az FTSE kora délután 3,76 százalékos mínuszban volt. A múlt héten elfogadott 700 milliárd dolláros amerikai bankmentő csomag után a brit állami segítség a legjelentősebb a hitelválság érdekében.
"A nemzetközi piac megszűnt működni. A bankrendszernek a mostaninál sokkal egészségesebben kell működnie, ezért döntöttünk úgy, hogy segítünk a bankokon" - -mondta el Gordon Brown brit miniszterelnök egy szerdai sajtótájékoztatón Londonban. A brit kormánynak két nehézséggel is szembe kell néznie: egyrészt a gazdaság a recesszió szélére sodródott, másrészt az ország bankjai értéküknek felét már elveszítették a tőzsdén a héten. A Standard & Poor's hitelminősítő cég az utóbbi egy évtizedben példa nélküli módon csökkentette az RBS hitelbesorolását, mivel szerintük a bank likviditási helyzete nem kielégítő.
Alistair Darling pénzügyminiszter szerint a bankok részleges államosításával azt akarják elérni, hogy a brit pénzügyi cégek visszatérjenek a normális működéshez, ismét a hitelezéssel és a befektetéssel tudjanak foglalkozni. A brit bankszektorban már eddig is problémák voltak, korábban a Northern Rock és a Bradford & Bingley jelzáloghitelezőket államosítani kellett, az HBOS bank esetében pedig a kormány segített befektetőt találni.
Egy felmérés szerint Nagy-Britannia pénzügyi cégei 12 000 embert rúgnak ki idén az év végéig, ez 33 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A mostani állami mentőcsomag részleteiről egyelőre csak annyit tudni, hogy 25 milliárd font azonnal a bankok rendelkezésére áll az elsőbbségi részvényekért cserébe, illetve a kormány kész további 25 milliárd fontot biztosítani a későbbiekben. Az egyes bankok esetében változik az állami segély összege, függ a cég osztalékpolitikájától, illetve attól, hogy mennyi pénzből tudja kifizetni a betéteseket.
A kormány lépése következtében meghiúsul Gordon Brown terve, hogy a költségvetési hiányt a GDP 40 százaléka alatt tartsák. Augusztusban az elmúlt 15 év legnagyobb hiányát regisztrálták Nagy-Britanniában, a GDP 43 százaléka volt a deficit.
Az állami csomag bejelentésének hírére a bankrészvények jórészt tovább zuhantak a londoni tőzsdén. A Barclays árfolyama 9,8 százalékkal esett vissza délelőtt, a Lloyds 6,8 százalékot veszített, míg az HSBC 5,3 százalékkal lett olcsóbb. Az RBS 15 százalékkal drágulni tudott a pánik közepette is, míg az HBOS 48 százalékkal ugrott meg.