Ebben persze nagy szerepe volt a Citibankról keringő pletykáknak is, mely szerint a bank csökkenti osztalékát és további 15-30 milliárdos leírást kell majd eszközölnie, melyhez fel kell tőkésítenie a bankot. Korábban írtunk már a további leírások valószínűségéről, itt most csak annyiban kommentálnám, hogy az elemző lehet valakinek le akarta nyomni az árfolyamot, mert az ilyen "na ugye én már korábban megmondtam" típusú elemzések, melyben 15 milliárdos a range(!!), másra nem jó csak riogatni, de arra hatásos volt egy olyan piacon, ahol mindenkinek rémálma a további leírás.
Ázsiában is fullad a lendület, Kína korlátozza a hitelkínálatot, hogy valamelyest csökkentse a gazdaság túlfűtöttségét.
Ma az Adecco (svájci munkaerőközvetítő cég) megerősített minket, hogy az USA-ban tényleg nem jól mennek a dolgok. Lesz itt még FED vágás, csak még maguk sem hiszik. Bár az infláció réme valósan fenyeget (lásd írásunkat a FED kamatvágásról), amit a FED is kiemelt kommentárjában, a FED-nek minden eszközzel meg kell gátolnia egy recessziót, így lépni fog majd. Még ha az idei utolsó negyedévet a karácsony talán meg is menti, legkésőbb a 2008 1Q-es GDP nagyon rossz lesz...
Lejtmenteben Európa
Tegnap az európai piacok vörösbe borultak (Az FTSE-100 2,02 százalékos veszteséggel 6586,1 ponton zárt, a DAX-30 1,73 százalékos eséssel 7880,85 ponton végzett, míg a CAC-40 2,00 százalékos csökkenéssel 5730,92 ponton fejezte be a napot), és ma is igen gyenge teljesítményt nyújtanak, egy százalék körüli mínuszokat mutatva.
Az exportorientált cégek mellett - amelyek az erős euró miatt szenvednek - a pénzügyi társaságok részvényei kerültek nyomás alá. A hitelválság további hatásai miatti aggodalom miatt például a HSBC 1,2, a Royal Bank of Scotland 2,6, a BNP Paribas 1,9 százalékkal csökkent. Durva, négy százalékos veszteséget szenvedett a British Airways, amely profit warningot adott ki, a cég szerint a gyenge dollár miatt elmarad a korábban tervezett bevételi és nyereségadatoktól.
Amerikára várva
Délután látnak napvilágot az amerikai munkaügyi piac legfontosabb adatai, így a munkanélküliségi ráta, és a munkanélküli segélyekért jelentkezők száma is. A mostani meglehetősen ideges hangulat mellett korántsem melléked milyen számok látnak napvilágot. A várakozásoknál rosszabb (az elemzői konszenzus szerint 4,7 százalékos munkanélküliséget és 80 ezer új "állástalant" várnak) adatok könnyen lehet, hogy megadják a kegyelemdöfést a megroggyant piacoknak. Ha azonban pozitív meglepetéssel szolgálnának a statisztikák (amire reményt adnak a hétközben kiadott adatok), akkor a magyar piac hétfői nyitására talán jóval nyugodtabb nemzetközi környeztben kerülhet sor.
Bár a munkaerő piaci adatok jóval jobbak lettek, mint a vártak, csak rövid ideig adtak erőt a piacnak. A nap sztárjai ma is bankpapírok, melyek ismét nem ritkán két számjegyű minussz%-kal büszkélkedhetnek. A Merrill Lynch-nél például hírek jöttek ki, miszerint egy trükkös ügylettel (egy Hedge Fundnak eladta rossz pozícióit, melyre garanciát vállalt, hogy egy év múlva fix hozamon visszaveszi) kozmetikázta ki a mérlegét. Az SEC már nyomoz ez ügyben.... . A részények 54USD-ig estek ... . Szóval a bankoknál továbbra sincs pihenő, a GS az európai bankszektort minősítette le. A ciklus vége egy nagy "bail out" lesz és egy újratőkésítés, mint amit a biztosítóknál láttunk 2003-ban (Allianz pl). Abba, ha majd lesz viszont be kell szállni
És, egy kis chill-out a végére: //www.wallstreetmeltdown.com/