Ma délután közlik az Egyesült Államokban a múlt havi inflációs adatot, az előrejelzések szerint a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak miatt tovább fog emelkedni a pénzromlás üteme. Egy vártnál kedvezőbb adat segíthetne a dollár erősödésében, az pedig tovább csökkenthetné az olaj árát a világpiacon. Ma jelennek meg a múlt heti olajkészletek és az ipari termelés júniusi alakulása is.
Németországban már reggel nyilvánosságra hozták a múlt havi inflációs adatot, mely megfelelt az előzetes várakozásoknak. Havi szinten 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, éves szinten pedig 3,3 százalékos volt a pénzromlás a német gazdaságban.
Nagy-Britanniában munkanélküliségi- és béradatok jelennek meg délelőtt, a becslések szerint májushoz hasonlóan a múlt hónapban is 5,3 százalékos volt a munkanélküliség a szigetországban. Az eurozónában szintén inflációs adatok jelennek meg, melyek befolyásolhatják az Európai Központi Bank következő kamatdöntését. A szakemberek arra számítanak, hogy a májusi 3,7 százalékról 4 százalékra nő az infláció. mindez azért fontos, mert az EKB célja 2 százalékos infláció, így a növekvő fogyasztói árak újabb kamatemelés irányába mutatnak.
Amerikában magyar idő szerint fél háromkor jönnek az inflációs statisztikák. Az elemzők arra számítanak, hogy júniusban 0,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, éves szinten pedig 4,5 százalékra gyorsult az infláció a májusi 4,2 százalék után. Egy esetleges ennél kedvezőbb adat hatására erősödhet a dollár az euróval szemben, ami újabb olajáreséshez vezetne a tegnapi meredek csökkenés után.
A piaci szereplők különös figyelemmel kísérik a maginfláció alakulását a tengerentúlon, mivel abban már mindenki egyetért, hogy az inflációs nyomás fokozódásáért a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak felelősek. Az elemzők azt várják, hogy a maginfláció 0,2 százalékkal nőtt a múlt hónapban, éves szinten pedig 2,3 százalékos volt a drágulás az élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével.
Magyar idő szerint negyed négykor jelenik meg az ipari termelés júniusi adata, mely a gazdasági növekedés egyik fontos indikátora. Májusban 0,2 százalékkal csökkent az amerikai ipar termelése, most arra számítanak, hogy júniusban megállt a csökkenés, stagnált a termelés.
Délután a magyar tőzsdezáráskor jelenik meg a múlt heti olajkészletek alakulása, mely szintén befolyásolhatja a nyersanyag világpiaci árát. Ezenkívül ma folytatódik Ben Bernanke kongresszusi meghallgatása, a jegybankelnök szavaira pedig mindig odafigyelnek a tőzsdéken.
A ma megjelenő vállalati jelentések közül a Delta Airlinest érdemes kiemelni, mivel a légitársaságok hónapok óta küszködnek a magas üzemanyagárak miatt.