Makrogazdaság

A csökkenő ingatlanárak kihatnak a fogyasztásra és a fogyasztói bizalomra is. A Wal-Mart már szeptemberben elkezdte karácsonyi(!) vevőcsalogató akcióit, ami egyértelműen annak a jele, hogy a cég az elsők között szeretne profitálni a csökkenő mértékű rendelkezésre álló jövedelem elköltéséből.
A múlt héten napvilágra került michigani fogyasztói bizalmi index is jelentősen korrigált már a legmagasabb szintjéhez képest, és jelenleg nincs messze a korábbi recessziókban mért értékektől.
A fogyasztó egyértelműen érzi a lakáspiaci problémák tovagyűrűzését. Ehhez jön még a bankok restriktívebb hitelezése. Hiába csökkentett a Fed ötven bázispontot az irányadó kamaton (képünkön Ben Bernanke, a Fed elnöke), a bankok ezt nem adják tovább, hiszen van elég jelzálogpapír a mérlegükben, és a kockázati limitek telítettek. Márpedig amíg a hitelezési csatorna nem működik megfelelően, NEM lehet számítani arra, hogy a Fed-kamatcsökkentés - legyen az bármekkora mértékű is - pozitív reálgazdasági hatással járjon.
Bár az infláció frontján enyhe enyhülés volt tapasztalható a legfrissebb adatok szerint, a feltörekvő országokban már adminisztratív eszközökhöz nyúlnak, hogy az áremelkedést a kívánt szinten tartsák (például: bizonyos termékek árának befagyasztása Oroszországban, a statisztika „kozmetikázása” Argentínában, hogy az ország teljesítse a várt inflációs szintet...) Brazília, India, Kína: mindenhol emelkednek az árak, főleg az energia- és az élelmiszerárak. Azaz míg korábban Kína exportálta a deflációt, addig most sokan az infláció exportjától félnek. Így ezen a területen a Fednek kételyei vannak afelől, mennyiben lesz a tapasztalt enyhülés tartós... .
A tartós fogyasztási cikkek piacán is csökkentek a megrendelések: egyedül a vállalatok beruházásai akadályozták meg, hogy a múlt heti visszaesés még jelentősebb legyen. És még nem is beszéltünk a rekord nyersanyagárakról (olaj száz dollár?) és annak a fogyasztásra gyakorolt negatív hatásairól...
Mikrogazdaság
A jelentésszezon közepe tályán egyértelműen látható, hogy a cégek is érzik a lakáspiaci problémák tovaterjedését. A Caterpillar vezetői már a recesszió szót is használták eredménybejelentést követő konferenciájuk során. Bár az exportpiacok még erősek, az USA-piac egyértelműen lassul és a recessziós félelmek valósak – jelezték. A Dow Chemical szintén a vártnál rosszabbat jelentett - csakúgy mint a 3M, mely egy nagy konszern, így sok piacra "rálát", illetve több piacon észleli a trendeket. Tegnap a US- Steel jelentett csalódást keltő számokat, külön kiemelve Észak-Amerika gyenge szereplését, hasonlóan a P&G-hez.
A mostani szezon főszereplői a bankok. Csak a GS-nak és a JPM-nek sikerült valamelyest elfogadható eredményt produkálni, a WB, a WM, a SOV, az ML és a BAC mind-mind jóval a várt alatt hozott. A Merrillnél ez még inkább sokkoló, hiszen ez a cég ott volt a tűz közelében, így első kézből származó információja volt, van a piac állapotáról. Ennek ellenére a kockázatmenedzsmentjük csődöt mondott! Az összes banknál keményen írták le a strukturált termékeket piaci értékre, már ha ilyen egyáltalán lehetséges... Valószínű amúgy, hogy nem teljesen írták le őket, hiszen akkor még sokkolóbb adatokat kellett volna publikálniuk, így a 4Q-ben sem számíthatunk sok jóra tőlük. Az UBS tegnap prezentálta számait, és még a 4Q-ra sem vár profitot a befektetési banki divíziótól.
Piacok
Röviden: bámulatos ez a tömjénben úszó eufórikus parádé. "I belive in the Fed..." Ha egy trader a 70-es évekből megkapná a jelenlegi makroadatokat, és azt mondanánk neki, hogy: "Rien ne va plus- tegye meg tétjeit!", hát valószínű, már rég "margin call"-okat kapot volna a short részvényei után. Szóval az USA nincs messze a recessziótól (még ha a mai, egyébként még revidálható GDP adat - melyben a fogysztás jóval elmaradt a várttól, azaz az export húzta meg - nem is arra mutat), a világ meg újabb és újabb csúcsra megy. New World Order? Lehet. Bár, ha azt mondjuk, amikor rekord mértékben nő a világgazdaság, hogy a globalizáció összeköti a világot, akkor most is ragaszkodnunk kell a tézishez és annak kihatásához, amikor az USA rohamosan lassul... Ázsia legalább 20-25 százalékban túlvett, az értékeltség sok esetben a sztratoszférát súrolja (lásd korábbi speciális írásunk a témában). A short USA long Ázsia trade már rongyosra van csépelve...
Mi lesz?
A pénzpiacok 25 bázispontos csökkentést valószínűsítenek a Bloomberg szerint, ami kicsit csalódás lenne.
A Fednek most vágnia kell, és - mint azt hónapok óta már jeleztük - a négy százalék abszolút lehetséges lesz hat hónapos távlatban. Persze amint a javulás jelei jelentkeznének, a Fed ebben a tempóban (ha nem gyorsabban) vissza is emelne. A részvénypiacban egyre inkább a Fed tartja a lelket, illetve az egyedi sztorik (Microsoft, Bunge, EMC...) Technikailag is ráférne egy kis korrekció a piacra, nem is beszélve arról, amit az USA-gazdaság állapota indokolna.
Bár nagy valószínűséggel 25bp-os vágást fogunk látni (már csak az USD további hirtelen gyengülését is megelőzendő) véleményem szerint a 25bp csak kozmetika, alig van vmi hatása, a piac szintén csalódhat benne.