Szinte minden vezető nyugat-európai tőzsde jelentős emelkedéssel kezdte a napot, a nemzetközi befektetői hangulat azok után fordult pozitívra, hogy Kína több mint 500 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. A nyersanyagok árának emelkedése miatt a bányatársaságok és az energiacégek is az átlagnál jobban szerepeltek a nap első néhány órájában.
A francia CAC 40 index 3,63 százalékkal erősödött délelőttre, a londoni FTSE 3,34 százalékos pluszban volt, míg a DAX 3,4 százalékkal állt pénteki értéke felett. Az európai piacok javulása jórészt az Ázsiából érkező kedvező híreknek és az emelkedő nyersanyagáraknak köszönhető. A jelenlegi állás szerint a Wall Street is pluszban nyithat majd délután, a határidős indexek 2 százalék körüli javulást mutatnak a Dow és az S&P esetében.
Az elemzők szerint az emelkedés jórészt annak köszönhető mindenfelé, hogy a kínai vezetők belátták: nem várhatnak tovább, közbe kell lépni, hogy megállítsák a gazdaság lassulását. A távol-keleti ország gazdasága a harmadik negyedévben 9 százalékkal nőtt, ez az elmúlt öt év legrosszabb adata volt, jelentős visszaesés a 2007 hasonló időszakában tapasztalt 11,9 százalék után. Mindez arra ösztönözte Kínát, hogy több mint 500 milliárd dolláros gazdaságélénkítési tervet fogadjon el.
Az olajár emelkedésének köszönhetően az energiacégek is az átlagnál jobban kezdték a napot Európában. A BP árfolyama 4,3 százalékkal emelkedett a kereskedés első néhány órájában, míg a Royal Dutch Shell 3,2 százalékos javulással kezdett. Az olaj ára 5,3 százalékkal emelkedett New Yorkban, 64,30 dollárba került egy hordó nyersanyag.
A világ legnagyobb elektromos hálózatokat gyártó cége, az ABB 13 százalékos emelkedést produkált a svájci tőzsdén hétfőn reggel, míg az Air France-KLM légitársaság árfolyama 3 százalékkal nőtt, miután a vállalat bejelentette, hogy forgalma 9 százalékkal emelkedett októberben.
A brit HSBC 2 százalékot bukott, miután bejelentette, hogy a hitelek bedőlése miatt 4,3 milliárd dolláros veszteséget könyvelhetett el a harmadik negyedévben. Ez magasabb a várt 3,7 milliárd dolláros összegnél. A Santander ára 3,6 százalékkal emelkedett, a spanyol bank ugyanis közölte, hogy 7,2 milliárd euróval emeli meg tőkéjét részvénykibocsátásból.