A világ jegybankjai szerdán úgy döntöttek, hogy az eddigi likviditásnövelő intézkedések mellett mostmár szükség van összehangolt kamatcsökkentésre is, ezért a központi bankok soron kívül 50 bázisponttal mérsékelték az irányadó rátákat. Ezzel az volt a cél, hogy megnyugtassák kicsit a részvénypiacokat, azonban ez csak részben sikerült, valószínűleg szükség lesz még további lépésekre. Az mindenesetre apró pozitívum, hogy nem zuhantak meredeken a tőzsdék, sőt napközben sokáig pluszban voltak.
A Dow Jones ipari átlagindex 9258 ponton zárta a szerdai kereskedést, ez 2 százalékkal maradt el az egy nappal korábbi értéktől. A többi vezető index is gyengült: a Standard & Poor's 1,13 százalékkal esett vissza, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig 0,83 százalékot veszített.
A három vezető index a nap végén a lehúzásnak köszönhetően egymást követő hatodik napon zárt előző napi záróértéke alatt. A kereskedés egész nap hektikus és hullámzó volt, napközben az indexek nem tudtak megpihenni tartósabban, folyamatosan rángatták őket.
Szerdán délután jelentették be, hogy a világ legnagyobb jegybankjai összehangolt akció keretében 50 bázisponttal csökkentették az alapkamatokat soron kívül. Így egyszerre csökkent az amerikai, az európai, a brit, a svájci, a kanadai, a svéd és a kínai kamatszint. Erre azért volt szükség, hogy a hét elején tartott pánik kicsit enyhüljön a tőzsdéken, ráadásul a negatív növekedési kilátásoknak is elejét tudják így venni némileg.
A befektetők pozitívan fogadták a központi bankok lépését, ugyanakkor továbbra is bizonytalanok a bankokkal kapcsolatban, mivel a pénzintézetek továbbra sem képesek hitelezni. Éppen ezért a legtöbben arra számítanak, hogy a következő időszakban gyengék maradhatnak a részvénypiacok. Móró Tamás, a Concorde elemzője szerdán az mfor.hu kérdésére elmondta: a kamatvágás is segíthet megnyugodni, ugyanakkor várhatóan elkerülhetetlen lesz a bankok állami pénzből való feltőkésítése. Szerinte a piacok akkor nyugodhatnak meg tartósabban, ha ez megtörténik Európában is.
Amerikában a kereskedés végén az eséshez hozzájárult az is, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter a vártnál optimistábban nyilatkozott a válságról. Szerinte a pénzügyi piacok továbbra is feszültek maradnak, a befektetők viszont ezt a kifejezést túl enyhének vélték az elmúlt napok zuhanása miatt.