3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerdán a jegybankok soronkívüli kamatcsökkentésekkel igyekeztek megnyugtatni a piacokat, de ez csak részben sikerült. A vezető amerikai részvényindexek hullámzó napot zártak, a végén sorozatban hatodik nap veszítettek értékükből. Napközben többször is pluszban voltak az indexek, de a zárás előtt visszaestek mínuszba, a Dow 2 százalékkal gyengült.

A világ jegybankjai szerdán úgy döntöttek, hogy az eddigi likviditásnövelő intézkedések mellett mostmár szükség van összehangolt kamatcsökkentésre is, ezért a központi bankok soron kívül 50 bázisponttal mérsékelték az irányadó rátákat. Ezzel az volt a cél, hogy megnyugtassák kicsit a részvénypiacokat, azonban ez csak részben sikerült, valószínűleg szükség lesz még további lépésekre. Az mindenesetre apró pozitívum, hogy nem zuhantak meredeken a tőzsdék, sőt napközben sokáig pluszban voltak.

A Dow Jones ipari átlagindex 9258 ponton zárta a szerdai kereskedést, ez 2 százalékkal maradt el az egy nappal korábbi értéktől. A többi vezető index is gyengült: a Standard & Poor's 1,13 százalékkal esett vissza, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig 0,83 százalékot veszített.


A három vezető index a nap végén a lehúzásnak köszönhetően egymást követő hatodik napon zárt előző napi záróértéke alatt. A kereskedés egész nap hektikus és hullámzó volt, napközben az indexek nem tudtak megpihenni tartósabban, folyamatosan rángatták őket.

Szerdán délután jelentették be, hogy a világ legnagyobb jegybankjai összehangolt akció keretében 50 bázisponttal csökkentették az alapkamatokat soron kívül. Így egyszerre csökkent az amerikai, az európai, a brit, a svájci, a kanadai, a svéd és a kínai kamatszint. Erre azért volt szükség, hogy a hét elején tartott pánik kicsit enyhüljön a tőzsdéken, ráadásul a negatív növekedési kilátásoknak is elejét tudják így venni némileg.

A befektetők pozitívan fogadták a központi bankok lépését, ugyanakkor továbbra is bizonytalanok a bankokkal kapcsolatban, mivel a pénzintézetek továbbra sem képesek hitelezni. Éppen ezért a legtöbben arra számítanak, hogy a következő időszakban gyengék maradhatnak a részvénypiacok. Móró Tamás, a Concorde elemzője szerdán az mfor.hu kérdésére elmondta: a kamatvágás is segíthet megnyugodni, ugyanakkor várhatóan elkerülhetetlen lesz a bankok állami pénzből való feltőkésítése. Szerinte a piacok akkor nyugodhatnak meg tartósabban, ha ez megtörténik Európában is.

Amerikában a kereskedés végén az eséshez hozzájárult az is, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter a vártnál optimistábban nyilatkozott a válságról. Szerinte a pénzügyi piacok továbbra is feszültek maradnak, a befektetők viszont ezt a kifejezést túl enyhének vélték az elmúlt napok zuhanása miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!