6p

Piacok, csemegék....

A kockázatos eszközök vásárlói kitörő lelkesedéssel fogadták a FED támogatását, azt, hogy az amerikai nemzeti bank szeretné minden eszközzel elkerülni a recessziót. Mi okozná a recessziót? Korábban részletesen elemeztük már a megemelkedő hiteltörlesztések problematikáját, amely mindenképpen csökkenti majd az amerikai fogyasztók számára rendelkezésre álló jövedelmet. Ez persze nem új dolog. A magas benzinárak és a lassan beinduló fűtési szezon extra kiadásokat jelent. Ez a kiadási oldal.

A bevételi oldalon állnak a főleg a lakáspiaci cégeket sújtó elbocsájtások okozta bérkiesés (nem sorolom ide, hogy a befektetési bankok is elbocsájtanak pár ezer munkatársat, mert ők kerestek eleget a boom-években, hogy most finanszírozhassák ideiglenes munkanélküliségüket, már ha kell egyáltalán). A bevételi oldalon kell(enne) szerepeltetni a korábban az emelkedő lakásárak következtében lehetővé vált lakáshitel- újrafinanszírozásból befolyó összegeket, melyek most elmaradnak majd. A bevételi oldalon van a megtakarítások emelkedése, melyet az emelkedő kötvény és részvényáraknak lehet betudni.

A röpke pénzáramlás-elemzésből kiderül, hogy a rendelkezésre álló jövedelem mindenképpen csökkeni fog, mivel a jelzálogkiadások emelkedése - mely állandó tétel lesz - jóval nagyobb szelet (akár havi 1500 USD-t is elérhet), mint amit a megtakarítások emelkedése kompenzálhat (ez ugye most megvolt, de nem lehet azzal számolni, hogy minden hónapban "nyerünk" annyit a pénzpiacokon, hogy az a többlet kamatkiadást kompenzálhatja. Véleményem szerint erre utal a Wal-Mart akciója is, amely október 1-től már karácsonyi akcióba kezdett a játékcikkeknél - ez amúgy minden idők legkorábbi karácsonyi kampánykezdete. /Most ez nem beteges már? Fogyasszunk emberek, fogyasszunk..../

A Wal-Mart vélhetően az első szeretne lenni, aki a zsebekben meghúzodó garasokat kicsalogatja. Valószínű nagy árháború lesz ismét a műszaki cikkeknél is, melyeknél a plazma/lcd TV-k lesznek a mérleg nyelve: mennyi és milyen áron fogy majd fogyni a karácsonyi bevásárlások vélhetően legkeresettebb árucikkéből. Ez lényegében befolyásolja majd az internetes kereskedők (Amazon, Ebay, Best-Buy...) profitját is. Az AMZN értékeltsége az adatok előtt már megint egetverő, 70-es P/E és 3,5-ös PEG. /én már csak bottal érnék hozzá/


A karácsonyi kitérő után vizsgáljuk meg, a nemzetközi piacokat. A pénteki munkaerőpiaci adatok ízelítőt adtak abból, hogy az USD - mely a legjobb úton van, hogy Bernanke segítségével carry-funding valutává váljon, mint a JPY, CHF - mennyire túladott, pontosabban mennyire egyirányúak benne a pozíciók. Ez amolyan kisebb "carry trade unwinde" volt, mint amilyen a JPY-ben játszódik le évente egyszerszer-kétszer.

Kötvénypiacok: A kötvénypiacok meredeken estek, hiszen minden hasonló adattal és minden újabb részvénypiaci csúccsal egyre elhalványul a további jelentős FED kamatcsökkentés esélye. Továbbra is úgy gondolom, hogy a hozamgörbe egyre meredekebb lesz. Amit elöl vág a FED az hátul visszaépül. Óvakodnék a hosszú odali pozícióktól.

Valuták: Az USD erősen gyenge korszaka addig tart, amíg a FED kamatot vág, illetve amíg az USA hozamok olyan alacsonyak relatíve, mint most.

Részvénypiacok: csúcsok csúcsok után. Csak a vak nem veszi észre, hogy bull van. Ha jó gazdasági adatok jönnek azért megy a piac, ha rosszak akkor meg azért (FED így biztosabb, hogy még vág). Persze a bull kicsit "túl bull" már, azaz a piac rövidtávon túlvett. Látszik, hogy nagy a "mehetnék" a piacban, és a penge élen táncol, tolja magát előre amennyit a (makro, mikro) környezet maximálisan enged. Nehéz lesz azonban lényegesen eltávoldni a mostani szintektől anélkül, hogy a Q3-as jelentésszezon besegítene. Vélhetően a Big cap technológiai papírok - részben a gyenge USD segítségével - azonban nagyrészt verni fogják a sok esetben jelentősen lefele módosított várakozásokat. Míg ugyanez Európában inkább problémát jelenthet. Ázsia elvan magával, Japán meg a két szeglet között táncol, hol ide, hol oda húz. Ha nem fedezzük a JPY-t akkor meg nem is érdemes ott vásárolni. Koreában lassan kifogy a lendület, és a KOSPI-t húzó, hajó etc. gyártó, illetve nehézipari óriások értékeltsége sem mondható már olcsónak. A Hang-Seng kisebb korrekciót csinált a héten, de ennek a harmadik napján már megvették, azaz a hit még megvan a piacban. Itt még sokat segíthet, hogy a "pór" kínainak is lehetősége lesz Hong-Kongban részvényt vásárolni, ahol az árazások még nem érték el a kínai egetverő szinteket.

Egyedi papírok, szektorok: pár hete írtam be, hogy érdemes belevenni az európai bankpapírokba, mert az árazásuk már sokmindent diszkontált. Azóta szépen emelkedtek - szép lassan minden elemző átesik a ló túlsó oldalára, és arról áradozik, hogy valószínű ez volt az alja a bankok eredményének....jéééé - , persze shortzárás miatt is részben. Még mehetnek pár százalékot a piacot túlteljesítve, főleg ha a lemaradt papírokat elkezdik húzogatni (ez egy újabb jel, hogy a rally pihenőre vár). A korábbi csúcsokat azonban ne várjuk tőlük. Nemcsak hogy lényegesen kevesebb lesz a strukturálásból befolyó bevétel, de vélhetően a hitelállomány növekedése is jelentősen lelassul majd. Aki hosszú távra vette, az persze ülhet rajtuk, mert jó áron vette, de aki szeret mozogni, az lassan a kiszállást keresse.

És az említett csemege:
Van egy ország, ahol a bankpapírok nem, hogy nem korrigáltak felfele, de még be is szakadtak: Kazahsztán. Az olajban és földgázban és más nyersanyagokban dúskáló ország, melynek nincs adóssága, valuta és olajalapja együtt majd 50 milliárd dollárra rúg. Az ország bankjai, részben állami kézben vannak, a nemzetközi hitelpiacon nem tudják már magukat refinanszírozni. A hitelfelárak a normál senior bankpapíroknál 600-700 bp-osak (DB 30bp, OTP 60bp). Miért alakult ez ki? A kazah gazdaság túlpörög, évek óta 10 százalék felett nő és ekkora az infláció is. A hitelállomány a GDP már egy jelentős részét teszi ki, és a korábbi években 40 százalékkal nőtt évente! A bankok így külföldön finanszírozták magukat előszeretettel, ahol az abszolut finanszírozási költségük alacsonyabb, mint otthon. A nyersanyag, a további építkezések azonban vonzó jövőbeli növekedést (ha nem is akkorát mint eddig) jelentenek.


Íme az ajánlás: vélhetően megoldásnak kell jönnie, mert a jelen helyzet nem fenntartható. Az Unicredit már bevásárolt és állítólag a Raiffeisen vezetői is már kacsingatnak a jelentősen megzakkant bankokra. Ha nem így lesz, akkor az állam segítségével is megoldható a szituáció (50 milliárd USD a kasszában) tőkeinjenkcióval. Szóval, aki bírja a kilengést, nem remeg a keze és kellő tapasztalattal rendelkezik már ilyen helyzetekben, az elmerenghet a legnagyobb kazah bankok részvényeinél egy beszállás ötletén...

Technikai alapon bullok a piacok, azonban a lemaradók felhúzása már jelzi a fáradás jeleit. A DAX alulteljesít részben az erős EUR miatt is. A Q3 megadja majd az irányt az év végéig.

Good luck.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!