3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megérkezett a pesti tőzsdére is a várt korrekció, a BUX magas forgalom mellett 5,98 százalékkal ugrott meg a nyitás után. Egyelőre Európában is hurráhangulat van az amerikai kormány terveinek hallatán.

Tegnap a kereskedés végén lódultak meg a vezető amerikai részvényindexek, miután elterjedt, hogy a kormány újabb mentőakcióval készül: az állami szerepvállalásnak köszönhetően a bankok végre megszabadulhatnának megbízhatatlan hiteleiktől. A hír hallatán az ázsiai tőzsdéken is kitört az optimizmus ma reggel, majd Európa is szárnyalásba kezdett. A BUX több mint 1000 ponttal emelkedett a kereskedés első néhány órájában.

A BUX 18 509 ponton állt délelőtt, ez 5,98 százalékkal volt magasabb tegnapi értékénél. A forgalom kimagasló volt, néhány óra alatt 13,5 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel, ami máskor egy teljes nap forgalmának felel meg. A vezető papírok közül az OTP 7,96 százalékkal ugrott meg a kezdés után, 6575 forintot ért délelőtt, míg a Mol 6,59 százalékos szárnyalás után 14 710 forinton állt. A Magyar telekom 4,08 százalékot tudott javítani, 739 forint volt az árfolyama.

Jól kezdték a napot a gyógyszeripari részvények is: az Egis 4,02 százalékos emelkedés után 11 650 forinton állt, míg a Richter 4,38 százalékkal lódult meg, 27 975 forintig repült.

A pozitív hangulat Amerikából indult ki tegnap este, miután elterjedt, hogy a kormány az eddigieknél is komolyabb beavatkozást tervez a pénzügyi piacon. A hírek szerint a kabinet a nyolcvanas-kilencvenes évek hitelválságához hasonlóan úgy kerülné el a teljes összeomlást, hogy egy alapot hozna létre, mely felvásárolná a bankok megbízhatatlan hiteleit. Az elemzők egyelőre szkeptikusak a tervvel kapcsolatban, szerintük ugyanis sok múlik majd a részleteken.

A tengerentúli indexek erősödéséhez hozzájárult az is, hogy a világ vezető jegybankjai tegnap összehangolt akciót jelentettek be, melynek keretében összesen 180 milliárd dollárt pumpálnak a piacra, növelve ezzel a likviditást.

Az olaj világpiaci ára tegnap a kereskedés első felében ismét 100 dollár fölé emelkedett, majd kicsit visszaesett. Ma ismét kismértékben drágult a nyersanyag az első néhány órában, délelőtt 98,93 dollárt ért egy hordó nyersolaj, ez 1,05 dollárral maradt el a tegnapi árfolyamtól.

A devizapiacon az Amerikából érkező pozitív hírek a dollár erősödését hozták az euróval szemben, ugyanakkor a japán jen és a svájci frank gyengült. Fokozatosan tér vissza a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, ennek köszönhetően a feltörekvő országok devizái erősödni kezdtek. A forintot is meredeken megtépték ma reggel, délelőtt 240,60 forintot ért egy euró a tegnapi 242,50-243-as árfolyam után.

A vezető nyugat-európai indexek is szárnyalásba kezdtek ma reggel: a francia CAC 40 index 5,84 százalékkal ugrott meg, az FTSE 6,75 százalékot javított, míg a DAX 3,99 százalékkal állt tegnapi értéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!