A tipikus magyar befektető a kötvényalapokat kedveli, fiatal értelmiségi vagy 40 és 50 közötti értelmiségi, közép- illetve felsővezető, akinek hosszú távon fontos célja a családi és anyagi jólét megteremtése - mondta Klaus Glaser, a Raiffesien Capital Management (RCM) befektetési vezetője egy keddi sajtótájékoztatón. A felmérést a Raiffesien Capital Management a Gfk Hungária Piackutató Intézettel közösen készítette a közép-kelet-európai államok befektetőinek körében.
Klaus Glaser a kutatás bemutatásán elmondta: Közép-Kelet-Európa országaival ellentétben a magyar befektetők 30 százaléka kötvényalapokba helyezi pénzét, a második legnépszerűbb befektetésnek bizonyulnak a részvényalapok, a harmadik helyen a pénzpiaci alapok állnak. Az arányokat tekintve ez úgy néz ki, hogy a magyar befektetők 30 százaléka ruház be kötvényalapokba, 29 százaléka részvényalapokba, 28 százalékuk dönt a pénzpiaci alapok mellett, 12 százalék pedig a tőkegarantált alapokban bízik. Ezzel szemben például Szlovéniában a részvényalapok a legnépszerűbbek, a befektetők 62 százaléka a részvényalapokba fekteti leginkább a megtakarított pénzét - elemezte Klaus Glaser.
A magyarok legjellemzőbb megtakarításai közé tartozik a család biztosítása, a nyugdíj-előtakarékosság, illetve a gyerekek későbbi sorsáról való gondoskodás. A megkérdezett befektetők 55 százalékánál a döntéseik meghatározó tényezője a "tartalékképzés iránti vágy", második helyen áll a nyugdíj-előtakarékosság, és harmadik tényezőként a "szabadon rendelkezésre álló jövedelem lekötését" említették.
A felmérés készítői szerint némileg meglepő, de a magyar befektetők 57 százaléka az internetről tájékozódik a befektetési paletta termékei iránt. Ezzel együtt az internetet használók jó része (az összes megkérdezett 50 százaléka) személyesen is felkeresi a bankokat, biztosítókat, mielőtt választana a befektetési lehetőségek közül.
A magyar befektetési alapok tulajdonosainak 40 százaléka egyösszegű betét formájában ruházza be pénzét, 37 százalékuk rendszeresen átutal vagy befizet valamekkora összeget, és 23 százalékuk az egyösszegű befizetést a rendszeres átutalással, befektetéssel kombinálja.