Zuhanással reagáltak a sanghaji árfolyamok arra a hírre, hogy egy arbitrázs, azaz a kínai A és H részvények egymástól különálló piaca közötti kockázatmentes haszon megszerzését lehetővé tevő tervezetet tanulmányoz a kínai értékpapír felügyelet, amelynek eredményét "hamarosan" bejelentik. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint ez csak az első lépés a két piac teljes egyesítése felé.
Jelenleg a sanghaji piacon még mindig óriási (jellemzően 70-, de esetenként akár 80%-os) prémiummal forognak ugyanazon vállalatok ugyanolyan osztalék- és szavazati jogot megtestesítő részvényei Hong Kong-hoz képest. Ez a két részvénysorozat (A, illetve H részvények) azonban nem konvertálható egymásra, azaz a két piac közötti arbitrázs nem működik. Az A részvényeket belföldiek, míg a H részvényeket főként (de ma már nem kizárólag) külföldiek vehetik. A kínai kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy ez a jelentős eltérés csökkenjen, és a két részvénysorozat egymásra átválható legyen. Ezt a kínai értékpapír felügyelet alelnöke jelentette be még tegnap este, amit a hong kongi felügyelet "nem kommentálhat". Ráadásul ma a kínai értékpapír-felügyelet szóvivője szerint a tegnapi nyilatkozattevő "rosszul fogalmazott", ugyanakkor a terv létezését nem cáfolta.
A hír hatására Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája elmondása szerint az idén közel háromszorozó sanghaji piac (az A részvények) tegnap reggel 3,5 százalékot zuhant, azonban az idén "alig" duplázó, külföldiek által is vehető HSCE (Hang Seng China Enterprises, H-részvények) a kezdeti emelkedést szinte teljesen visszaadva, csak 0,6 százalékos pluszban tudott zárni. Persze az árak közelítését célzó kínai kormányzati szándékról már régóta jelennek meg hírek, amire a lényegesen "reálisabb" HSCE már jó ideje emelkedik. Ráadásul e tervek megvalósítása Móró Tamás szerint továbbra is évekbe telhet, mivel a kínai kormány nyilván nem akarja összeomlasztani a sanghaji árakat, amelyeket a kínai lakossági befektetők hozam iránti vágya nagyon magas, 40 körüli P/E mutatóra hajtott fel. A HSCE index árazása ennél mérsékeltebb, bár a 28-as P/E mutatót sem neveznénk konzervatívnak, még a jövőre várt 20 százalék körüli profitnövekedés fényében sem.
Móró Tamás meglátása szerint nyilvánvaló, hogy hosszú távon Kínában egy tőzsde és egy részvénysorozat lesz, ez pedig a H-részvényekre inkább felfelé, míg az A részvényekre inkább lefelé mutató hatást fejthet majd ki. De ismerve a kínai döntéshozatal lassúságát és megfontoltságát, arra számít, hogy ez valószínűleg több évet vesz majd igénybe. Többek között azért is, mert ez egyben a jüan konvertálhatóságát is jelentené, amelytől a kínai kormány szerinte még ódzkodik. A hír lebegtetésével a Concorde munkatársa szerint valószínűleg a kormány szeretné a sanghaji túlfűtöttséget lehűteni, ezzel együtt úgy gondolja, hogy a fenti sztori napirendre kerülése azt jelenti, hogy időről-időre jelentős piacmozgató hatású hírekre kell számítanunk a kínai részvénypiacot illetően.