3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zuhanással reagáltak a sanghaji árfolyamok arra a hírre, hogy egy arbitrázs, azaz a kínai A és H részvények egymástól különálló piaca közötti kockázatmentes haszon megszerzését lehetővé tevő tervezetet tanulmányoz a kínai értékpapír felügyelet, amelynek eredményét "hamarosan" bejelentik. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint ez csak az első lépés a két piac teljes egyesítése felé.

Zuhanással reagáltak a sanghaji árfolyamok arra a hírre, hogy egy arbitrázs, azaz a kínai A és H részvények egymástól különálló piaca közötti kockázatmentes haszon megszerzését lehetővé tevő tervezetet tanulmányoz a kínai értékpapír felügyelet, amelynek eredményét "hamarosan" bejelentik. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint ez csak az első lépés a két piac teljes egyesítése felé.

Jelenleg a sanghaji piacon még mindig óriási (jellemzően 70-, de esetenként akár 80%-os) prémiummal forognak ugyanazon vállalatok ugyanolyan osztalék- és szavazati jogot megtestesítő részvényei Hong Kong-hoz képest. Ez a két részvénysorozat (A, illetve H részvények) azonban nem konvertálható egymásra, azaz a két piac közötti arbitrázs nem működik. Az A részvényeket belföldiek, míg a H részvényeket főként (de ma már nem kizárólag) külföldiek vehetik. A kínai kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy ez a jelentős eltérés csökkenjen, és a két részvénysorozat egymásra átválható legyen. Ezt a kínai értékpapír felügyelet alelnöke jelentette be még tegnap este, amit a hong kongi felügyelet "nem kommentálhat". Ráadásul ma a kínai értékpapír-felügyelet szóvivője szerint a tegnapi nyilatkozattevő "rosszul fogalmazott", ugyanakkor a terv létezését nem cáfolta.

A hír hatására Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája elmondása szerint az idén közel háromszorozó sanghaji piac (az A részvények) tegnap reggel 3,5 százalékot zuhant, azonban az idén "alig" duplázó, külföldiek által is vehető HSCE (Hang Seng China Enterprises, H-részvények) a kezdeti emelkedést szinte teljesen visszaadva, csak 0,6 százalékos pluszban tudott zárni. Persze az árak közelítését célzó kínai kormányzati szándékról már régóta jelennek meg hírek, amire a lényegesen "reálisabb" HSCE már jó ideje emelkedik. Ráadásul e tervek megvalósítása Móró Tamás szerint továbbra is évekbe telhet, mivel a kínai kormány nyilván nem akarja összeomlasztani a sanghaji árakat, amelyeket a kínai lakossági befektetők hozam iránti vágya nagyon magas, 40 körüli P/E mutatóra hajtott fel. A HSCE index árazása ennél mérsékeltebb, bár a 28-as P/E mutatót sem neveznénk konzervatívnak, még a jövőre várt 20 százalék körüli profitnövekedés fényében sem.

Móró Tamás meglátása szerint nyilvánvaló, hogy hosszú távon Kínában egy tőzsde és egy részvénysorozat lesz, ez pedig a H-részvényekre inkább felfelé, míg az A részvényekre inkább lefelé mutató hatást fejthet majd ki. De ismerve a kínai döntéshozatal lassúságát és megfontoltságát, arra számít, hogy ez valószínűleg több évet vesz majd igénybe. Többek között azért is, mert ez egyben a jüan konvertálhatóságát is jelentené, amelytől a kínai kormány szerinte még ódzkodik. A hír lebegtetésével a Concorde munkatársa szerint valószínűleg a kormány szeretné a sanghaji túlfűtöttséget lehűteni, ezzel együtt úgy gondolja, hogy a fenti sztori napirendre kerülése azt jelenti, hogy időről-időre jelentős piacmozgató hatású hírekre kell számítanunk a kínai részvénypiacot illetően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!